Skip to footer
Saada vihje

SULID ON LIIKVEL Tuhandeid aastaid vana varastatud kunst on kommihinnaga Facebookis müügil

UNESCO maailmapärandisse kuuluvad Palmyra varemed, mida viimasel ajal sagedasti rüüstatakse.
  • Tuhandeid aastaid vanu ja üliväärtuslikke esemeid müüakse kommihinnaga Facebook Marketplace'is.
  • Piiratud ressursid takistavad arheoloogilise pärandi kaitset.
  • Illegaalne varemete röövimine on hoogustunud pärast Assadi võimult kukutamist.

Facebook Marketplace on tavaliselt koht, kust leidlikud ostjad otsivad soodsaid leide — mööblit, kodutarbeid ja muud taaskasutatavat. Kuid Süürias võib mõnele Marketplace’i külastajale sattuda ette hoopis ootamatumaid pakkumisi: tuhandeid aastaid vanad röövitud arheoloogilised esemed, vahendab ARTnews.

Teadaolevalt rüüstavad vargad haudu, mis pärinevad enam kui 2000 aasta tagusest ajast, eriti Palmyras ja teistes ajaloolistes linnades, ning müüvad sealt saadud kullast matuseesemeid ja muid artefakte sotsiaalmeediaplatvormil.

Palmyra, mis asub piirkonnas, kus said alguse esimesed tsivilisatsioonid, oli muistne kaubanduskeskus Siiditeel, mis ühendas Euroopat ja Aasiat juba 3. sajandil eKr. Linn on tuntud oma suurejooneliste Rooma-aegsete varemete poolest ning kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Seal leidub hindamatuid arheoloogilisi leide, alates skulptuuridest kuni mosaiikideni. 2015. aastal sai Palmyra rängalt kannatada, kui Islamiriigi võitlejad hävitasid osa selle kultuurimälestistest.

Röövimine ja illegaalne kaubandus on hoogustunud pärast seda, kui Süüria endine president Bashar al-Assad detsembris ülestõusnute poolt võimult tõugati. Koos riiki haaranud laialdase vaesusega, hinnanguliselt elab 90 protsenti süürlastest allpool vaesuspiiri, seab see ohtu kogu riigi kultuuripärandi, mida hakatakse maha müüma kiire kasumi nimel.

«Kui Assadi režiim langes, nägime kohapeal tohutut kasvu. Kõik senised piirangud, mis rüüstamist vaos hoidsid, kadusid üleöö,» rääkis The Guardianile Amr al-Azm, Ohio Shawnee osariigi ülikooli Lähis-Ida ajaloo ja antropoloogia professor ning vanavara salakaubandust uuriva ATHAR-i projekti kaasjuhataja.

ATHAR (Antiquities Trafficking and Heritage Anthropology Research), mis jälgib Lähis-Idast pärit röövitud antiikesemete liikumist mustal turul, on dokumenteerinud üle 1500 juhtumi Süürias – ligi kolmandik neist just äsja detsembris. Projekti andmebaasis on enam kui 26 000 ekraanitõmmist, videot ja fotot, mis kujutavad ebaseaduslikult müüdud esemeid alates 2012. aastast.

Kuigi internetis illegaalsete kaupade müümine pole iseenesest midagi uut, on Facebook Marketplace'i esiletõus selliste tehingute keskpunktina alles hiljutine nähtus. Hoolimata sellest, et Facebook keelas juba 2020. aastal ajalooliste esemete müügi oma platvormil, ei ole keelu jõustamine olnud piisavalt tõhus, et peatada rüüstajaid. Kaubeldakse suletud gruppides, kus võib olla 100 000 kuni 900 000 liiget.

Eksperdid on märganud, et röövitud esemete müügikiirus on viimastel kuudel märkimisväärselt kasvanud. «See on kiireim, mida me seni näinud oleme. Varem võttis näiteks ühe Raqqast pärineva mosaiigi müük aega terve aasta. Nüüd müüakse sellised esemed juba kahe nädalaga,» ütles Katie Paul, ATHAR-i kaasjuht ja Tech Transparency Projecti direktor.

Süüria valitsus on püüdnud rüüstamist piirata, ähvardades vargaid kuni 15-aastase vangistusega ning pakkudes leidjatasu neile, kes esemeid võimudele üle annavad. Kuid riigi piiratud ressursid on suunatud eelkõige poliitilisest kriisist taastumisele ning arheoloogilise pärandi kaitseks napib võimalusi.

Kommentaarid
Tagasi üles