Tagasi mobiilivaatesse
Värskendamiseks tõmba

Uudised

:

Tiit Tuumalu: Aadu Kägu satub supi sisse

Toomas Hussar on teinud täitsa kobeda filmi Põhjamaade mustade komöödiate vaimus. Selliseid pole meil varasemast ettegi näidata, kui, siis ehk ainult «Sügisball», ent seegi on pigem traagiline komöödia.

Me kõik, vähemalt need, kes seenel on käinud, on kaotanud mõnikord suuna, tundnud end korraks abituna. Välja on löönud inimese sees istuv hirm metsa ees, mida võimendavad igasügisesed uudised ohvritest, kelle mets või soo on alla neelanud.

Hussar on selle varmalt ära kasutanud, aga eksitanud metsa mitte «tavalise» inimese, vaid poliitiku, veel enam, suisa poliitilise broileri – selle, kelle kallal me oleme alati valmis oma keelt teritama. Muresid on Aadu Kägul rohkemgi kui üks – ajaleht tunneb huvi tema Peruu reisi vastu, mille ta on lasknud riigil kinni maksta. Meedia näeb ja meedia juhib – ta on kõikjal.

Natuke on siin absurdi, natuke groteski. Korraks ei saa arugi, mida me vaatame – thriller’it või komöödiat, ehk koguni sotsiaalkriitikat? Või kõike seda kokku? Pinget hoiab see igatahes üleval ka siis, kui tundub, et lugu ise kipub ennast ammendama, taandama end ühe duuri peale. Hussar poleks aga Hussar, kui ta laseks sellel sündida.

Ta organiseerib ühe kohtumise, kohtuvad esimene ja teine Eesti. Esimesel on teise suhtes eelarvamus, ja vastupidi – ega nad õigupoolest oskagi üksteisega suhelda. Suhtlevad instinktide, paranoiade keeles. Mis see mets siin muugi on kui sümbol – just seal avaldub inimeste tegelik käitusmismuster, kust kultuur saab korraks kõrvale heidetud ja esile kerkivad instinktid, näiteks see, kuidas ellu jääda.

Hussar oskab ootamatute pööretega lugu elustada, eelnevat paradoksidega kummutada, ta küll liialdab vahel, kasutab kummalisi kõrvaltegelasi, aga ei lihtsusta, teine Eestigi, kelle suhtes meie kunst ikka nõnda kaastundlik on, ei leia siin härdust. Tühja sest, et ühte ja selget sõnumit pole lihtne sõnastada – vaadata on see-eest palju. Ja muidugi on see Raivo E. Tamme jõudemonstratsioon. Valime ta riigikokku, palun!

«Seenelkäik»

Alates 21. septembrist Tallinna ja Tartu kinodes


Logi sisse:
Vaata kommenteerimise tingimusi | Näita e-maili avalikult:
42. nädala raamatumüügi edetabelid
  meenuta n099 eelmisi suuraktsioone
  Arvustused: uued plaadid
  uus film
  juurikas
  loe neid luuletusi
  uus raamat
  kas pretsedent eesti teleajaloos?
  uus film
  dirigendi surm
  muusika
  legendi lahkumine
  juurikas
  Viimased uudised
  Raamatublogi
  Top lood
  Top kommentaarid
  48h populaarsemad teemad
  POSTIMEES.ee
  Elu24
  Majandus24
  Sport
  TallinnCity
  Naine
  Tarbija24
  Maailm
  Arvamus
  Uudised
  VIIMASED GALERIID
  Arhiiv