Räägime konkreetsest summast.
1922. või 1923. aastal ilmus brošüür «Kirjanikkude palgaküsimusest», kus Tuglas pakkus välja, et see võiks olla nooremõpetaja palga vääriline summa. Ka mina arvan nii, kirjanikud on ju ka rahvavalgustajad. Seejuures õpetajate palk võiks olla riigi keskmisest kõrgem nagu tsiviliseeritud riigile kohane. Aga võttes eeskujuks Põhjamaade süsteemi, siis ei räägi me nende summadest, vaid põhimõttest.
Mitu kirjanikku võiks palgal olla?
Sada oleks suurepärane. Kui võtta utoopiliselt ja maksaks kõigile liidu liikmetele keskmist palka, siis kuluks aastas neli ja pool miljonit eurot. Toimiva süsteemi saaks aga juba ühe miljoniga. Kirjandus on teistega võrreldes üliodav ala.
Vanemuise balletitrupis on kolm eesti, seitse vene nimedega ja ülejäänud puhtalt välismaalased. Seega, baleriine saab sisse osta, korvpallureid ka, aga inimesi, kes kirjutaksid eesti keeles kõrgtasemel, pole kuskilt sisse osta.
Kas stipendiumid tõstaksid eesti kirjanduse taset?
Ma pole kindel, et kohe ja hüppeliselt. Ent olen kindel, et kui neid stippe ei tule, siis kvaliteet hakkab kahanema. Sest ükskõik mille heal tasemel tegemiseks pead sa sellega tegelema pidevalt. Ka kirjandusega.
Kardan, et verbaalselt andekad inimesed valivad tegutsemiseks mõne teise ala, et kui meie sissetöötanud kirjanikud ühel hetkel surevad eest ära, siis järelkasv on kirjandusega tegelnud paremal juhul harrastaja tasemel.
Vaatamata kõigele ilmub meil head eesti kirjandust. Äsja ilmus Urmas Vadilt romaan «Tagasi Eestisse», olen lugenud Jan Kausi ilmumata romaani käsikirja, lisaks on oodata mitme vana autori uusi tekste. Kes tahavad kirjutada, leiavad võimaluse.