R, 7.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Märt Meos: rahast tähtsamad on ideed

Heili Sibrits
Märt Meos: rahast tähtsamad on ideed
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Vaba Lava juhatuse liige ja vabatrupi R.A.A.A.M. juht Märt Meos on kindel, et Vaba Lava asutajaliikmetel pole teiste väiketeatrite või vabatruppide ees eelisõigust. «Maja ei saa teiste eest lukku panna,» lausub Meos, lisades, et praegu on R.A.A.A.M. harjunud olematutes tingimustes teatrit tegema ja niikuinii suurem osa R.A.A.A.M.i lavastusi etendub ka tulevikus väljaspool seda maja.


«Kuraatorid vahetuvad. Kui antud hetkel ei õnnestu oma lavastusega löögile pääseda, siis on järgmisel aastal uus võimalus. Pealegi pole praegu ühtegi saali. Suured teatrimajad on meie eest lukku pandud. Eelkõige kajastub see suhtumises, mis väljendub kõrges rendihinnas ja peegeldab konkurentsihirmu. Vaba Lava teatrikeskus on edasiminekuks võimas asi. Ühe hooaja jooksul saab seal ikkagi kümmekond lavastust esietendusõiguse.»

Meos rõhutab, et blackbox-teatrisaalid ja proovisaalid on olulised, kuid veel tähtsam on sellise teatrikeskuse teke. Eesmärk on luua keskusele management, mis suudaks vabatrupikesi aidata nii administratiivselt kui tehniliselt. Keskust saaksid kogunemiskohana kasutada need inimesed-trupid, kel pole oma katust pea kohal.

«Väiketeatrid on sunnitud olema väga ühtsed, meil pole alternatiive,» vastab Meos küsimusele, kui toetavad ja ühtsed Vaba Lava suhtes on teised väiketeatrid. Ideaalis loodab Meos, et Vaba Lava toob kaasa uute truppide-koosluste tekke. «Täna on meil vabatruppide seis üsna nigel.»

Meose sõnul tegutsevad teatrid kitsalt silmaklappidega, ajades ainult oma asja, aga Vaba Lava peaks olema teatriteülene organisatsioon, mis saab sekkuda siis, kui on vaja mõni valupunkt lahendada. «Üsna palju teatrit on orienteeritud raha teenimisele. Vabas Lavas on tähtsamad ideed,» märgib Meos. Ta ei näe Vaba Lava väiketruppidele suure rahaallikana, kuigi loodab, et publik harjuks ühte kindlasse kohta käima.

«Suvine suveteatrite trall ja uputus pole niisama, see on seotud ikkagi sellega, et suvel on sul tunduvalt lihtsam teatrit teha. Suvel võib leida mängupaiku, talvel paraku mitte. Vaba Lava leevendab sedagi muret. Praegu pakutakse meile liiga palju ühesugust teatrit ja publik on sellega harjunud. Publiku harjumuste muutmine ja publiku harimine kuuluvad samuti Vaba Lava ülesannete hulka, sest tegelikult tuleb publikule lähemale minna, publikuga peab rääkima, korraldama arutelusid. Eesmärk pole kopeerida olemasolevat, vaid pakkuda uut ja rikastada eesti teatrit.»

Märksõnad
Tagasi üles