Nii jääb lavastuslikult poolele teele tammuma salanõunike kvartett (Sten Karpov – liider Landolfo, Tambet Seling – uustulnuk Bertoldo, Jaanus Mehikas ja Priit Loog – küünilise palgega Arialdo ja Ordulfo): noornõunike mänguvärviks kohanejate ülbevõitu inerts, aga kui selgub tõde, ei muutu nende hoiak kuigivõrd.
Karpovi Landolfo repliigid kostüümilaost viisid mõtted nii eksistentsiaalsele eluteatrile kui näitlejale, kes sunnitud mängima «vormi, millel puudub sisu».
Bert Raudsepa nohik-vaatleja, kirjaniku tõugu Carlo di Nolli ja Katrin Valkna eksalteeritud Frida püsivad ohtlikust mängust üsna ohutus kauguses. Ahti Puuderselli doktor Genonit ilmestab professionaalne kretinism, paar enesetähtsustamisest pakatavat intonatsiooni.
Sepo Seemanil tuleb Tito Belcredi osas etendada joviaalse pullimehe kaitsekihi all õelust ja ebakindlust, armukadedust ja alatust. Ka tollele tüübile oleks nagu hinnangupitser laksti! laubale löödud, ent vaimukama distantseerumise võimalus on rollis varjul, küllap Seeman kui valskuse suhtes tundlik näitleja oma šansi edaspidi üles korjab.
Kõige sisulisem duellipartner Heinrichile on Piret Laurimaa Matilde. Rekkori rolli läbistab ühe põhiteemana kaotatud eluarmastus. Mitte noore kire järellainetus, vaid elukestev tugev tunne: õrritavast salvamisest kurva igatsuseni panna pea naise rüppe ja uinuda, võib-olla undki näha… Laurimaa Matildes võimutseb naiselik enesekesksus ja väljamõeldud tunded, aga näitlejanna absurditaju ja iselaadset julgust näiline habras lürism groteski käänata pole ses mängus, paraku, eriti vajatud. Võib ju väita, et nii võimendub Heinrichi päästmatu üksildus, ent seda saaks paotada paeluvamas partnerluses.
Tito Belcredi torkerepliik «hoidke oma jalgu, teil on raudsed saapad!» sihib klaasist luuki põrandas, mille all lebab kui klaaskirstus kaame nukk: mitte Lumivalgeke või Okasroosike, vaid oma printsi reetnud marionett. Kui Heinrich IV ei saa hullumeelse rollist enam iial tõelusse naasta, liigahtab marionett viimses tõmbluses, ilma et nukujuht end ilmutaks. Ja anna meile andeks meie maskid…
Lavastus
Luigi Pirandello
Lavastaja Enn Keerd, kunstnik Jaanus Laagriküll
Esietendus 17. novembril Endla Küünis