Kui vaatajal jääb ikkagi positiivsusest puudu, saab ta järgmises ruumis laua taga istudes Tiiu Linnule, tulevasele psühhiaatrile, kõik oma pained ära kurta ja lõplikult rahuneda.
Galerii teises otsas oleva tagatoa teraapiline efekt on kahjuks vastupidine: Tiiu Lind on hoopiski kätte võtnud värvipurgid ja niristab neid lõuendile à la Pollock. Ta teeb seda nii suurepäraselt, et tekib mure, kas neiu ei vaju mitte lõplikult kunsti lummavatesse sügavustesse. Eestis jälle üks arst vähem!
Näituse mitmetahulisus tuleb eriti võimsalt esile Matthias Sildniku ja Edgar Tedresaare täiesti õigete proportsioonidega mehe kujus ja seda valgustavas prožektoris. Kas see sümboliseerib 700 aasta pikkuse orjatööga alandatud eesti talupoega või Sinimägedes langenud eesti sõdurit või metsavenda, keda kuulab üle NKVD, või ühte 2012. aasta liiklusõnnetuste 88 ohvrist, keda Tiiu Lind püüab elustada? Zarah Leanderi saatemuusika kord suunab, kord eksitab analüüsi.
Näituse infoleht teatab, et see on Kalevipoeg ja Suur Tõll ühes isikus, eesti rahva kaitsepühak, antipood pronkssõdurile. Etiketil olev nimi Ken of Estland (Barbie abikaasa) on vihje eesti ühiskonda ähvardavale amerikanismile. Kõik on väga tõsine ja aateline.
Nii annab näitus võimaluse igal külastajal anda oma panus üldisesse isamaalisse võitlusesse. Otse välisukse ette on lauale pandud 80 x 60 cm mõõtmetega enneolematu raamat (autoriks Edgar Tedresaar), millel sajandeid vanad puust kaaned, lehtedeks eelnevalt raamil silutud ja krunditud lõuend ning igal pool midagi roostetab. Kõik on palju vägevam kui «Harta 12».
See kannatuste raamat kannab pealkirja «Sinu võitlus» (et mitte öelda «Minu võitlus») ja sinna saab oma nime kirjutada igaüks, kes võitleb millegi eest või vastu, kas avalikult või salaja, sest allkiri on n-ö põrandaalune. Y-galerii asub ju keldris.
Mina pean avalikku võitlust maaliõppe säilitamise eest Tartu Ülikoolis.
Näitus
«Tiiu Lind»
Avatud Tartus Y-galeriis 27. jaanuarini
«Ilu oletus» ja «Pärast lõppu»
Avatud Tartus Nooruse galeriis vastavalt 19. ja 20. jaanuarini