Tuntud vene näitleja, laulja ja poeet Vladimir Võssotski oleks tänavu saanud 75-aastaseks. Näitleja Timur Ilikajev on võtnud selle tähistamise reedel vene kultuurikeskuses oma südameasjaks.
Vladimir Võssotski mälestuseks
Kel vähegi kultuurikihti, on Võssotski nime kas või kord elus kuulnud. Vanemale põlvkonnale ei pea aga seletama, et tegemist oli eelkõige Moskva Taganka teatri üliandeka näitlejaga, kes saavutas kuulsuse üle kogu Nõukogude Liidu oma ühiskonnakriitiliste lauludega, vaatamata tõigale, et need pea kunagi tele- või raadioeetris ei kõlanud.
Näitleja, muusiku ja raadio saatejuhina tegutsev ning mälestuskontserti korraldav Timur Ilikajev ütleb, et Võssotski looming on aktuaalne täpselt samamoodi nagu 40 aastat tagasi.
«Pean teda eeskätt peaaegu geniaalseks luuletajaks ja alles siis artistiks,» ütleb Ilikajev. Ja kuigi Võssotskit ei saa kindlasti pidada briljantsete oskustega muusikuks, on just laulud need, mis siiani elavad.
«Ta laulis mööda, saates end häälest ära kitarril, kuid tema kolmeduurilaulud otsekui tõmbavad kuulaja enda sisse. Ta oli justkui šamaan,» hindab Ilikajev, üritades iseendalegi seletada Võssotski laulude fenomeni.
Kontserdil, milles osalevad mitu bändi ja mis on lavastatud otsekui ansamblitevaheline duell, ei kõla laulud häälest ära kitarri saatel ja keegi ei laula ka mööda. Kõik palad on saanud uue kuue. Näiteks iseloomustab Ilikajev enda ansamblit Timur i Partizanõ kui akustilist miniorkestrit, PX Bandi aga kui kooslust, mis teeb funky’likku klubimuusikat.
Muide, Tallinnas andis Võssotski oma esimese teleintervjuu, mida saab kontserdilgi vaadata. Oli aasta 1972 ja intervjueerijaks Mati Talvik, kes ka kohapeal Võssotskiga kohtumist meenutab.
Üht-teist teab sellest ka Ilikajev. «Võssotski oli kohtumist kokku leppides äärmiselt detailitäpne. Oma esimese teleintervjuu eest küsis honorariks rohkem kui kuupalga, nõudis, et makstaks välja ka elukaaslase Marina Vladi lennupilet ning et hotellitoa aken avaneks hoovi poole. Nõukogude Liidus olid taolised nõudmised ennekuulmatud.»
Meenutame, et tegu oli megastaariga, kelle laulud raadio- või tele-eetrisse ei jõudnud ja kelle kuulsus levis kulutulena vaid tänu kodus või sõprade ringis toimunud esinemiste makilindisalvestistele, mida aina ümber lindistati.
Ilikajev tunnistab, et tema suureks rõõmuks on kontserdi vastu huvi tundnud väga palju eestlasi. Arvestades Facebooki sissekandeid, moodustavad nad publikust umbes poole.
Kontsert «Vladimir Võssotski laulud» on reedel kell 19 Tallinnas vene kultuurikeskuses.