Aasta algul külvas muusikute seas paanikat idee, et rahvusooper Estonia neelaks alla Eesti Kontserdi (EK). Kultuuriministeeriumi kantsleri Paavo Nõgene (pildil) kinnitusel arutati ideed rahvusooperi nõukogus ja leiti, et teatril seda valmisolekut pole. Mispeale ministeerium otsustas tõsisemalt hakata arutama EK ja ERSO riigiasutusest sihtasutuseks muutmist.
Nõgene väitel ei kaasne ühest juriidilisest vormist teiseks nimetamisega muutusi organisatsioonidega seotud muusikutele ega publikule. «Küsimus on juhtimises, mis muutub paindlikumaks. Nad saavad teha organisatsiooni jaoks olulisi otsuseid organisatsiooni sees, mitte ei pea sõltuma ministeeriumist,» selgitas Nõgene.
2012. aastal üle tuhande kontserdi korraldanud EK juht Jüri Leiten kinnitas, et idee arutamise vastu pole tal mitte midagi. «Kuid idee kätkeb palju detaile, seega ei saa protsess olema lühike, lööv ja kiire. Kesksemaid küsimusi on see, milline saab olema EK roll uues kuues ja millist tellimust ta täidab ja millisena jääb alles. Oleme täna seda meelt, et muutmine mõistlikult on mõistlik.»
Leiteni sõnul ollakse ministeeriumiga nõus, et tähtis on kommunikatsioon muusikaringkondadega. Sellepärast plaanib ministeerium märtsis kohtuda EK ja ERSO töötajatega, et vähendada hirme.
Kuna loodavad sihtasutused asutab riik, pole Siili kinnitusel karta, et riik end neist asutustest distantseeriks või rahastamine väheneks. «Viimane võib väheneda riigiasutusel täpselt samamoodi, seal on seda isegi lihtsam teha,» lausus Siil.
Üheks tulisemaks teemaks on kontserdimajade tulevik. Eesti Kontserdile kuulub Pärnu kontserdimaja, mis sihtasutusele kaasa läheks. Teiste kontserdimajade – Estonia ja Vanemuise – rendilepingu ümbervormistamise valmisolek olevat Nõgene kinnitusel teatritel olemas. Samuti vormistataks sihtasutuse nimele Jõhvi kontserdimaja, mis kuulub Jõhvi linnaga ühisomandisse.