Kuid millegipärast kõnetatakse vaatajat endiselt valdavalt sajanditevanuste ooperite kaudu. Kus on siis praegused aktuaalsed teemad ja heliloojad?
Neid ikka on ka. Mulle näiteks meeldib Jonathan Dove’i ooper «Flight», mis tugineb aastaid Pariisis Charles de Gaulle’i lennujaamas elanud Iraani meespõgeniku elulool. Samuti Mark-Anthony Turnage’i nüüdisooper «Anna Nicole» kõmulisest modellist ja näitlejannast Anna Nicole Smithist. Ameeriklased on üldiselt varmad bestselleriteks saanud kirjandusteoseid filmideks, draamalavastusteks ja ooperiteks vormina, kuid muusikalises mõttes jääb neist tihti midagi puudu.
Milline kirjanduslik nüüdisteos teie arvates ooperilavale toomist vääriks?
Ma ei mõtle praegu kirjandusteosest, vaid aktuaalsetest teemadest, näiteks väga tõsisest, paljutahulisest ja keerukast teemast nagu terrorism ja sellega seonduv. Ma armastan kirjutada ja kuigi ma ei ole veel libretoga kaugele jõudnud, tahaksin sellest koos mõne heliloojaga ühe nüüdisooperi teha.
«Tannhäuser»
• «Tannhäuser» on Richard Wagneri romantiline ooper kolmes vaatuses.
• Maailmaesietendus Dresdeni Hoftheateris 19. oktoobril 1845.
• Esmakordselt esitati Eestis 1853. aastal Tallinnas Laia tänava Revaler Theateris. «Tannhäuser» oli esimene Eestis kõlanud Wagneri ooper.
• Esmaesitus Estonia teatris 1930, teist korda toodi lavale 1942.
• Esietendus rahvusooper Estonias 14. märtsil 2013.
• Dirigendid: Vello Pähn, Jüri Alperten ja Mihhail Gerts.
Lavastaja: Daniel Slater (Inglismaa).
Kunstnik: Leslie Travers (Inglismaa).
Osades: Tannhäuser – Mart Madiste, Mati Turi. Elisabeth, maakrahvi vennatütar / Veenus – Aile Asszonyi, Heli Veskus. Wolfram von Eschenbach – Rauno Elp, René Soom.