Oma kodukandist rääkis Kruusement loo hommikusest lehmalüpsist. Punaarmee oli taganenud kaootiliselt, õieti paaniliselt. Tulemuseks olid metsad täis näljaseid ja sihi kaotanud sõdureid. Üks naine (võimalik, et Arvo ema) oli hommikul läinud heinamaale lehma lüpsma. Wehrmacht'i soldat sättis end temaga kaasa, tahtis värsket piima osta. Nii naine lüpsiski sakslase katelokki, kui äkki nägi, et metsaveerust vajus välja maani sinelis punaarmeelane ja hakkas otse tema poole vaaruma.
Nüüd märkas ka sakslane tulijat ja kadus vaikselt teisele poole põõsast. Naine lüpsis ja lüpsis, venelane vahtis ja vahtis, naine ootas kogu aeg lasku, sest sakslasel oli püss kaasas. Siis sirutas venelane käe välja ja pobises midagi. Naine ulatas kateloki, mees jõi ... lasku ikka veel ei tulnud. Soldat tänas ja komberdas edasi, mööda sellest põõsast, mille taha sakslane oli end peitnud. Lask jäigi tulemata.
Veidi aja pärast, kui kõik oli rahunenud, ronis sakslane välja, võttis oma kateloki, nühkis selle rohuga hoolikalt puhtaks ja ulatas perenaisele tagasi. Tegevus jätkus, nagu poleks vahepeal midagi toimunudki.
Teine lugu oli Kruusemendi kodukandi metsavahist, kes oli vene soldati kinni sidunud, sõimates läbi sakslasi täis alevi talutanud ja väljaspool ohtu lahti lasknud. Mõlemad tõestisündinud lood tundusid mulle nii dramaatilised ja patsifistlikud, et ma küsisin Arvolt luba nende alusel temaga kahasse stsenaarium kirjutada. Nii me ka tegime.
Remmelgas ütles, et sedapuhku ei olegi vajadust mõtet välja mõelda. Nii ma oma diplomitöö – «Võsakurat» – saingi. Mis aga puutub põlvkondade vahetusse, noorte lainesse ja mis kõik veel, siis olgugi et tahtsime kõik teisiti teha, oli meil kõigi vanemate kolleegidega täiesti mõistev läbisaamine. Mind isiklikult on nad mitu korda täiesti nukratest olukordadest kõrvupidi välja tirinud.
Kõige südamlikumad tervisesoovid ja õnnitlused!
Arvo Kruusemendi sünnipäeva puhul näitab Tallinna Kinomaja teisipäeval kell 18 tema filmi «Naine kütab sauna». Sissepääs prii