Seda romaani kirjutama hakates paningi kõigepealt paika need vastandid või vastaskohad ning hakkasin neid siis lahustama ja hägustama. Minu arvates on lineaarne dualism kunstlik. Tegelikkus asub ikka kuskil keskel.
Hanif Kureishi on öelnud, et kadestab terapeute, kes pääsevad juurde kõikvõimalikele lugudele, samas kui tema peab need välja mõtlema. Ka sina oled töötanud terapeudina. Kuidas kirjanik ja terapeut ühe inimese sisse ära mahuvad?
Ega kirjanik ja terapeut ei mahugi ühe inimese sisse ära, kirjanikuamet nõuab täielikku pühendumist, sul ei ole enam võimalik tegelda teiste muredega. Ent loomulikult peab kirjanik oskama kuulata inimesi, paljud mu jutud on saanud algtõuke just mingist kuuldud loost.
Millised on uued suunad poola kirjanduses? Mida on viimased kakskümmend aastat kirjandusega teinud? Kes on uued põnevad autorid, kel silma peal hoida?
Sellele küsimusele oleks pädev vastama ehk kirjanduskriitik või kasvõi poola kirjanduse tõlkija, kes hoiab kogu protsessil silma peal. Ent üheks suunaks, mis praegusi kirjandusse tulijaid eristab näiteks 1960ndail aastail sündinuist, on nende laiem ühiskondlik ja poliitiline kaasatus. See ei tähenda otsest poliitilisust – kaudselt poliitiline on ju kõik, mida me teeme, piisab, kui meenutada Szymborska luuletust «Oma aja lapsed»: «Kõik meie, teie ja nende / päevased ja öised asjad / on poliitilised asjad.»
Kirjandusfestival
Külalisi: Olga Tokarczuk (Poola), Thomas Hettche (Saksamaa), Adam Bodor (Ungari), Bruce Sterling (USA), Marina Palei, Leonid Mletšin (mõlemad Venemaa), Jukka Itkonen, Joel Haahtela (mõlemad Soome) jt. Ettekannetega esineb kümneid Eesti kirjandus- jm kultuuritegelasi. Kavas on kirjandusõhtud, esitlused, filmid, arutelud, teatrietendused, kontserdid, klubiööd, näitused, laat jpm.
Kavas 9.–12. maini Tartus, 11. mail Valgas