Reagan väljendas Montti suhtes korduvalt oma jäägitut toetust ning nimetas süüdistusi inimõiguste rikkumises «jamaks». Kuigi Kongress blokeeris otsese sõjalise abi andmise Guatemala valitsusele, tegi Reagan kõik, et nendest piirangutest mööda minna. Lisaks sellele üritas Reagani administratsioon pidevalt naeruvääristada või küsimuse alla seada Guatemalas toimunud inimõiguste rikkumiste kohta tehtud raportite usaldusväärsust. Nende autorid – teiste hulgas siis ka Amnesty International – olid Reagani järgi lihtsalt vasakpoolsete sisside propaganda ohvrid.
See pilt, mis Reaganist selliste sammude kaudu avaneb, on kohati üsna õõvastav – kommunismi vastu võideldes võis eesmärk tema jaoks täielikult pühitseda abinõu. Isegi siis, kui see küündis massimõrvadeni. Seda kõike võiks ja tuleks Reagani pärandi üle arutledes kindlasti arvesse võtta.
Õnneks ei saanud see pargi nimetamine Reagani auks siin siiski teoks. Kui aga tahta kellelegi parke pühendada, siis võiks seda minu arvates teha nende väikerahvaste hulgast pärit ohvrite mälestuseks, kes on jäänud suurriikliku küünilise poliitika hammasrataste vahele. Just see on asi, mida eestlased võiksid iseendile ja maailmale meelde tuletada ning kuulutada. Anname ühele pargile näiteks ixil-indiaanlaste nime.
* Ixilid on Guatemaalas elavate maia-indiaanlased, kes kannatasid rängalt 70ndate lõpus ja 80ndatel toimunud Guatemala mässuliste ja valitsusjõudude vahelise võitluse tõttu ning kelle hulgas korraldatud tapatalgud andsid selle teemaga tegeleva sõltumatu komisjoni hinnangul välja genotsiidi mõõtmed.