Juss Piho näitus: maalilise vabaduse poole
Kunstnik üllatab üüratu ja põneva maastikumaaliga

Juss Piho sulandub oma kunstiga näitusel «Üleminekud» Vaal galeriis.

FOTO: Toomas Tatar

Esimest juubelit tähistav kunstnik Juss Piho esitleb väljapanekul lisaks pilkupüüdvale üle kaheksa meetrisele aastaaegade vaheldumist kujutavale pannoole ka ühte teist paaril viimasel aastal loodud figuratiivset elupilti.

See on Piho teine näitus Vaalas. Paar aastat tagasi astus varem valdavalt romantiliste ja helgete, omapärase värvilahendusega taieste autorina tuntud mees siin esmakordselt üles monokroomsemat ja ekspressiivsemat laadi loominguga.

«Suunamuutust ma ei oskagi seletada muuga kui sisemise muutumisega – aja jooksul inimestel ikka mõtted ja arvamused muutuvad. Varasemate läbimaalitud pindade asemel püüdlen nüüd lihtsuse poole,» tunnistab Juss Piho. «Mul on vajadus maalida, olen sellest sõltuvuses ja naudin protsessi. «Naudin protsessi» kõlab kui klišee, aga see on sulatõsi.»

Molberti vahtimine

Kunstniku sõnul võtab ühe pildi valmimine palju aega, millest spaatliga (kõik värvid on ta piltidele «pahtlilabidaga» kandnud) vehkimisele kulub vaid üürike osa: «Põhiline töö on pildi vahtimine: see füüsiline töö, kuna istun tunde nürilt molberti ees, mõtlen ja piinlen. Aga see on magus vaev. Ja siis, teen korraga paar tõmmet ning see vedru, mis tõmbab vaataja tähelepanu, ongi käes. Seda tunnet tahaks ikka ja jälle kogeda. Olen püüdnud igasse pilti oma vedru panna.»

Piho hinnangul sobib Vaal galerii maalikunsti eksponeerimiseks, sest siin on avarust, kõrgust ja õhku. Selles saalis mõjunuks võimsalt ka ainult pannoo, aga siis löönud edevus välja: tahaks ju kõiki pilte näidata.

Galerii rõdul 240 x 840 cm paneelidel eksponeeritud kompositsiooni «Üleminekud» maalis Piho jupikaupa, sest tal pole nii avarat ateljeed, kus seda saaks korraga teha. Läbi talve, kevade, suve ja sügise kulgevates vaadetes avaldub kütkestavalt kunstniku värviline ja kompositsiooniline nägemus looduse ringkäigust.

Ei kasuta modelle

«Ma ei tee kavandeid ega kasuta modelle,» kinnitab Piho.

Seda huvitavam on tema loomingut jälgida. Kõik tema helge alatooniga sisutihedad tööd – nii värviküllased kui monokroomsed – paeluvad vaatajaid, kes teostesse süvenedes avastavad neis oma lood.

Piho on pärast näituse avamist keskendunud järgmiste lugude kogumisele. Kirgliku kalamehena käib ta nagu ikka mais ja juunis Põhja-Eesti kärestikulistel jõgedel lendõnge loopimas. «Aga sealgi liiguvad mõtted lõpuks kunstiradadele ja kalal olleski maalin kogu aeg,» teatab ta.

Kuni uued piltjutustused lõuendeile jõuavad, nautigem olemasolevaid.


Näitus

Juss Piho

«Üleminekud»

Tallinnas Vaal galeriis

1. juunini

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles