Saada vihje

Schillingu-Nõmme scheitsmes aasta

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Schillingu ühe muljetavaldavama esineja Light Asylumi sarmikas esileedi Shannon Funchess, hingega muusika juures ja publikule armu ei anna.
Schillingu ühe muljetavaldavama esineja Light Asylumi sarmikas esileedi Shannon Funchess, hingega muusika juures ja publikule armu ei anna. Foto: Grete-Stina Haaristo

Festivali tunned järgmisest päevast ja Schillingu-järgne eilne näitas Kilingi-Nõmme keskuses ohtralt väsinud, kuid rahulolevaid nägusid. Pühapäeva varahommikul mitmete mitteametlike järelpidudega lõppenud festival Schilling demonstreeris järjekordselt inspireeritud ja laia esinejatevalikut ning on jätkuvalt hoidmas oma kindlalt väljakujunenud ja teenitud kohta suvises festivalikalendris.

Kuigi Schilling oma nimes enam tiitlit «ilusa muusika festival» ei rõhuta, väärib ta tänavugi seda vähemalt sama palju kui ükskõik millisel eelmisel kuuest toimumiskorrast. Iga aastaga kasvav murufestival on publiku suurenemise ja laienemise kõrval suutnud säilitada oma täiesti unikaalset atmosfääri, esinejate stiilispekter on samas ehk laiem kui kunagi varem.

Festivali oodatuim esineja, Brooklyni tume-elektro duo Light Asylum, suutis eelviimase ülesastujana ööpimeduses ootusi mitmekordselt täita ning pani oma 80ndate elektropopi-hõngulise heliorgiaga publiku ennastsalgavalt kaasa elama. Bändi sarmika lauljatari Shannon Funchessi läbitungivalt võimas hääl, segunedes piitsutava elektrobiidiga, publikule armu ei andnud. Võib ehk Schillingust kaugemalegi vaadates öelda, et just see võis olla kui mitte see kõige-kõige, siis üks tänavuse aasta mõjuvamatest kontsertidest Eestis.

Päeva suurim üllataja oli aga ehk meie kohalik Badass Yuki, mis üle pika aja esinedes ning värsket senikuulmata materjali esitledes näitas päris uut palet – liikumist senise elektropopi juurest puhtakujulise madchesteri, 80ndate briti indie-skene juurte juurde. Uuest kavast kõlasid läbi nii Happy Mondays kui Stone Roses ning üsna festivalipäeva alguses, veel päevavalges veidi uimasele publikule esinedes suutis Badass Yuki manada esile täiuslikku festivaliõhkkonda, vabaõhu-Haçiendat.

Islandi indie-kooslus Just Another Snake Cult ning Tallinna särtsakas dub-kombo Uus Energia kütsid suvepäikese abiga publikusse mõnusalt energilist festivalivaimu, Valgevene indie-artist Mokh paelus publikut pigem puudevilust ja piknikutekilt nautimist eeldava maheda helipaletiga.

Kui Schillingu kavast leiab tihti bände, kellest peagi peale korraldusmeeskonna helgete peade varem kuulnud pole, siis sakslaste Camera oma uus-krautrokiga on endale juba nime teinud, ning seda täiesti teenitult. Jõuline, kuid samas vaoshoitud esinemine kandis endas krautroki parimaid traditsioone ja neue deutche welle vaimu.

Selle aasta suurim nimi, Rootsi indie-punt The Mary Onettes jäi ehk läbi aegade mitmekesiseimas Schillingus kõlama pisut liiga turvalisena, tõi aga lavaesise siiski tihedalt publikut täis ning esiridades naeratused näole.

Eesti artistide nimistus andsid tooni taastulekud. Nagu Badass Yuki esines üle mõne aja ja värske kavaga Junk Riot, ikka sama rokkiv ja massiivne kui viimati. Üle mitme aasta oli laval ka indie-legend Pia Fraus, tänavuse suve suurim naasja on aga kahtlemata Metro Luminal, kelle kavas domineerisid 90ndatel põrandaalust ja ka põrandapealset rokiilma raputanud hitid. «Pisar tuli silma,» kõlas laivijärgne kommentaar nii mõnegi suure ja tugeva mehemüraka suust.

Kas tänavu, nagu igal senisel aastal, purustati ka publikurekord, ootab veel selgumist. Kõik pealaval schillinud bändid ning B-laval mürgeldanud punkplahvatus Kurjam andsid parima, et püstitada mõõtmatu, kuid publiku silmadest peegelduv hea äraolemise ning kaunite muusikaelamuste koguse ning kvaliteedi rekord. Tehtud!

Schilling kasvab, laiendab piire nii muusikaliselt kui publikuhulga mõttes, on aga lausa maagiliselt suutnud hoida ikka sedasama atmosfääri, mille pärast nädalalõppu Kilingi-Nõmmel mäletada ja hinnata.

Festival

Schilling

6. juulil Kilingi-Nõmme suveaias

Light Asylum, The Mary Onettes, Metro Luminal, Badass Yuki, Pia Fraus jt.

Märksõnad

Tagasi üles