Need kaks rolli ei saaks ilmselt sündida teisteta, kes laval. Kas lavastajatarkus, aga täiesti ootamatu on, kuidas Madis Mäeorg mängib santi, kellena lõpetab aina tööd rabav, ilmast ilma ängeldav (see on Tammsaare sõna rahmeldamise kohta – MM) ja uuest kodust (kus korsten, laudadest põrandad, suured aknad ja viljapuuaed) unistav noorperemees. Sellist julgust kohtab teatris viimasel ajal harva. Ta on kui Quasimodo äkki ja see, kuidas näitleja seda teeb – väliselt paksud värvid, millele lisanduvad seesmise veendumuse pooltoonid–, on usutav.
Samasugune usk sellesse, mida ja kuidas mängitakse, iseloomustab ka teisi selle loo osalisi ning tervikus on oma osa dramatiseeringul, Vargamäe rehetarel, kunstnikutööl ja muusikalisel kujundusel. Ses lavastuses on vaikust, müra ja sosinaid, pooltoone ja paksu värvi, on elu... Seda elu, mis laval näidatuna jääb rohkem kui saja aasta taha, kuid mis tänapäevalisi sunnib nentima, et inimesed jäävad inimesteks. Hobuse asemel on traktor ja mõisahärra asemel pank, kuid ometi sünnivad lapsed ja ikka ihatakse maalt linna.
Järjekordselt pean tõdema, kuidas hämmastab ühe noore lavastaja teatrisse sündimisel ta põhjalikkuse (mida enamasti omistatakse täiskasvanutele), käsitööoskuse (mis üldteadaolevalt omandatakse aastatega) ja tunnetusliku täpsuse kooskõla. Ma ei oska sellele muud põhjendust anda kui see, et vanemad on võtnud omaks omasüülise alaealisuse, millest noored vanade abil meid me omi kunagisi väärtushinnanguid meelde tuletades tahavad välja aidata. Vargamäe «Vanade ja noorte» lavastus, ma usun, kõnetab emotsionaalselt ka väga noori inimesi. Ja see ongi teater, mida saab iseloomustada sõnaga «kunst».
Lavastuse tutvustusest leiab sellise lause: «Sest millegipärast saabub suurim tarkus ikka tagantjärele ja lepitust võib leida üle põlve.»
* Etendused on välja müüdud, uued etendused järgmise aasta mais.
Lavastaja Vallo Kirs, dramaturg Tõnis Parksepp, kunstnik Jaanus Laagriküll
Osades Luule Komissarov, Peeter Jürgens, Adeele Sepp, Klaudia Tiitsmaa, Madis Mäeorg, Rait Õunapuu, Kristian Põldma
Ugala suvelavastus. Esietendus 3. augustil Vargamäe rehetares