Saada vihje

Üllatav seiklusfantaasia Soomest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
1000-aastase armastusloo kangelased Sintai (Tommi Eronen) ja Pin Yu (Zhang Jingchu)
1000-aastase armastusloo kangelased Sintai (Tommi Eronen) ja Pin Yu (Zhang Jingchu) Foto: Kaader filmist

Mitmeski mõttes on «Igavese armastuse sõdalane» esimene. See on esimene Soome, Hiina ja Eesti koostööfilm, esimene täispikk lavastajatöö Antti-Jussi Annilale, ühtlasi esimene omataoline žanrinäide nii soomlaste kui eestlaste jaoks.

«Igavese armastuse sõdalast» reklaamitakse kui kung fu-filmi. Täpsem termin oleks siiski Wuxia-film. Kui kung fu-teostes on rõhk käte ja jalgadega sooritataval tehnikal, siis Wuxia-filmis põimuvad sellele lisaks gravitatsiooni eirav mõõgavõitlus, võlukunst ja traagilised armulood.

Niisiis võitluskunst ühendatud romantilise seiklusfantaasiaga.

Traagiline armastus

Nagu Ching Siu-Tungi filmis «Terrakota sõdalane» on ka siin tegu traagilise armastusega, mis leiab lahenduse alles tuhandeid aastaid hiljem.

Iidses Hiinas on munksõdur Sintai (Tommi Eronen) saatuseks tappa deemon (Cheng Taishen). Sintai isa oli võlu- ja sepakunsti ühendanud meister, kes sepistas isemoodi raudlaeka Sampo, mille saab avada vaid tema järeltulija. Eseme eesmärgiks on tuua kõigile inimestele õnne ja küllust. Deemon soovib aga selle abil avada portaali, mis tooks maa peale põrgu.

Teel võitlusväljale kohtab Sintai kaunitar Pin Yu’d (Zhang Jingchu) ja armub temasse. Neiu on kinkinud südame hoopis teisele. Kibestunud Sintai võidab võitluses deemoni, kuid ei tapa teda, vaid vangistab ta pea laekasse, tekitades sel viisil sajandeid kestva vastuseta armastuse nõiaringi.

Paralleelselt kulgev teemaliin leiab aset tänapäeva Soomes, kus Ronja (Krista Kosonen) poolt hüljatud sepp Kai (Tommi Eronen) elab soos erakuelu. Saatus viib ta kokku Kalevala uurija Bergiga (Markku Peltola), kelle valduses on iidsest hauast leitud raudlaegas.

Kai puudutusest avanenud laegas päästab vabaks deemoni, kes võtab üle Bergi keha ja asub kavalalt manipuleerides viima lõpule sajandeid tagasi alustatud plaani.

Eelarvamuse kiuste

Tunnistan, mul oli «Igavese armastuse sõdalase» suhtes tõsine eelarvamus. Soome-Eesti kung fu-film ikkagi. Kartsin, et kui asi on tehtud tõsiselt, on tulemus kohmakas ja tahtmatult huumorit viljelev. Teine variant – on mindud «Maleva» stiilis nalja viskama.

Tõsi, poleks seegi paha olnud, on ju «Malev» igati tore tükk. Ka Antti-Jussi Annila on varem tuntust kogunud just viie kooliajal lavastatud «Hard Studenti» sarja lühifilmiga, mis on kõik žanrilt kung fu-paroodiad.

Ometi on «Igavese armastuse sõdalane» täiesti tõsiselt tehtud Wuxia-film ja üllatuseks ka igati stiilne ja toimiv. Tõsiseltvõetavuse kasuks räägib seegi, et filmist on Hiina kinolevi jaoks tellitud 150 koopiat.

Antti-Jussi Annila ütleb, et tema eesmärk oli ühendada vanad hiina legendid ja soome rahvuseepos «Kalevala», mis on tulvil meeskangelasi, kes tegid vägitegusid sõjatandril, ent osutusid armastuses täielikeks soss-seppadeks. Selles suhtes on nii Sintai kui Kai tõesti nagu «Kalevalast» välja astunud.

Ka võitluskunstistseenid pakuvad paraja üllatuse. Kahtlemata pole siin tegu tasemega, mida võib näha sellistes žanri meistriteostes nagu «Raudne ahv» või «Tiiger ja draakon», kuid nuriseda pole ka põhjust.

Väga ilus koreograafia, stiilselt filmitud ja nutikalt monteeritud. Eriti hea mulje jättis Pin Yu ja Sintai vaheline erootilise tooniga rammukatsumine, mis hetkeliselt tantsuks muutus. Võitlusstseenide koreograafia tegi Yu Yan Kai, kes 1997. aastast Rootsis elab ja seal kung fu-kooli peab.

Eesti osa

Eesti panuseks on produtsent Margus Õunapuu, väike osa eelarvest ja näitlejanna Elle Kull, kelle ilmeka näo ja näitlemisega lavastaja väga rahule jäi, kuid lasi tema repliigid siiski dubleerida.

Eestist on pärit ka mitmed võttepaigad. Tallinnast 70 kilomeetrit läände jäävas Vihterpalus lavastati metsapõlengust laastatud alale soo, kus Kai oma erakuelu elab. Kai ja demoniseerunud Bergi vaheline võitlus öisel niidul on samuti Vihterpalus filmitud.

Seda unenäolaadse meeleoluga võitlusstseeni peab Annila ise üheks tehniliselt õnnestunumaks kogu võtteperioodil.

Antiigipood Sang Fu sisevõtted tehti Tallinna vana ülikooli keldris, kus Teise maailmasõja ajal pandi toime julmusi ja kus väidetavalt tänapäeval kummitab. Endise relvatehase angaari lavastati aga Hiinas asuv soo, kus leidis aset Sintai ja deemoni esimene kohtumine. Mädanevad puud ja laibad lisati hiljem arvutiga.

Uus film kinolevis

«Igavese armastuse sõdalane»

Režissöör Antti-Jussi Annila

Soome-Hiina-Eesti 2006

Tallinna kobarkinos 20. oktoobrist

Soome film sai Hiinas hea lepingu

«Igavese armastuse sõdalane» on juba ostetud ligemale 20 riigi, sh Hiina kinolevisse. Kaastootjamaa Hiina esilinastus on 24. oktoobril, seda levitab Warneri Hiina osakond kokku 150 koopiaga, mis on sama palju kui keskmistel Hollywoodi filmidel.

Naispeaosatäitja Zhang Jingchu (26) esimene suurem filmiroll oli Changwei Gu filmis «Paabulind», mis võitis 2005. aastal Berliini festivalil žürii grand prix’. Ta on mänginud ka Hark Tsui populaarses kung fu-filmis «Seitse mõõka». Kuuldavasti olevat näitlejannal taskus ka Hollywoodi leping.

Helsingin Sanomate Nyt-liide nimetab filmi väliselt kenaks, ent sisemiselt õõnsaks. Selle asemel et arendada lugu ja karaktereid, takerdutakse mütoloogiasse – selle tõttu olevat ka lugu raske jälgida. Lõpuks küsitakse, kas ei kuulu film nende hulka, mis on paremad treilerina. (PM)

Kommentaarid
Tagasi üles