Saada vihje

Kreeka ootab tagasi Parthenoni marmorit

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kreekas algasid äsja Ateena südames paikneva akropoli restaureerimistööd, mis loodetakse lõpetada enne 2004. aasta olümpiamänge. Nii on taas päevakorral ka tarkusejumalanna Athena Parthenoni templist välismaale viidud iidsete kreeka marmorrelieefide ja friiside saatus. Itaalia teatas hiljuti, et kavatseb osa Sitsiiliasse sattunud Parthenoni marmorist Kreekale üle anda. Endiselt on aga lahtine lord Elgini poolt 19.sajandi algul Ateenast Inglismaale viidud 5. sajandist e.m.a pärit joonia stiilis Parthenoni templi marmorkujude ja friiside edasine saatus.

Itaalia teatas sel nädalal, et loodab kreeka tarkusejumalannale Athenale püstitatud Parthenoni templist pärit iidse marmorkuju fragmendi, mis praegu Sitsiilia kunstimuuseumis seisab, lähema kuu aja jooksul Kreekale üle anda. Itaalias olev marmorfragment on 35 cm kõrge ja 34 cm lai ning kujutab kreeka veenmisjõu jumalanna Peithose tuunika alt välja ulatuvat jalga. 19. sajandi algul ostis Palermo Ülikool selle ühelt Suurbritannia konsuli perekonnalt. Peithose kuju ise asus Parthenoni templi idaviilul. Parthenon (kr. k. neitsiruum) oli tarkusejumalanna Athenale pühendatud marmortempel, mis püstitati Ateena akropolile 5. sajandi keskel e.m.a. Parthenoni viile ehtisid Pheidiase ja tema õpilaste tööd, näiteks idaviilul oli kujutatud Athena sündi, lääneviilul aga tema võidukat võitlust Poseidoniga. Itaalia kultuuriministeerium kinnitab, et esilagu on Kreekale kavas loovutada Peithose marmorfragmendi eksponeerimise õigus 99 aastaks, samas ootab Itaalia Ateenalt vastu mõne Itaaliast pärit Kreeka muuseumides oleva kunstiteose esitlemisõigust. Athenale pühendatud templit kaunistanud purunenud skulptuuride osad on aga laiali erienvates Euroopa ajaloomuuseumides. Kõige olulisem osa Athena Parthenoni templi marmorskulptuuridest ehk nn Elgini marmorist on hoiul Londonis Briti Muuseumis. Suurbritannia Konstantinoopoli saadik lord Elgin laskis aastatel 1801-1803 Ateena akropolilt Parthenoni templi viiludelt iidsed skulptuurid ja friisid eemaldada ja Londonisse viia. 1816 müüs ta need Briti Muuseumile. Arutlused selle marmori omandiõiguse üle on Kreeka ja Suurbritannia suhteid aastakümneid teravdanud. Brittide seisukoht on, et Elgin tõi iidse marmori Suurbritanniasse seaduslikult ning selle eksponeerimisega Briti muuseumis algas kreeka kunsti tutvustamise uus ajajärk. Kreeka ja mitmete teiste maade kunstiajaloolased aga leiavad, et lord Elgin röövis kunstväärtused ning brittidel oleks aeg Parthenoni marmor Kreekale tagastada. Briti Muuseumi direktor Robert Anderson ründas aasta algul Kreekat süüdistustega, et Ateenal pole ei tüliõunaks kujunenud Elgini marmori ega ka paljude teiste kunstiväärtuste säilitamiseks korralikke tingimusi. Seepeale teatas Kreeka kevadel, et veel enne 2004. aasta olümpiamänge kerkib akropoli jalamile uus kunstimuuseum, millesse tuleb ka spetsiaalne ruum Parthenoni marmori säilitamiseks. Kreeka kultuuriminister Evangelos Venizelis kinnitab, et Kreeka kahe tähtsama vaatamisväärsuse – iidse akropoli ja Ateena Rahvusmuuseumi hiljuti alanud restaureerimistöödega tahetakse lõpule jõuda 2004. aasta olümpiamängudeks, mil seal loodetakse eksponeerida ka Parthenoni templi marmorit. Kreeka kultuuriministeerium on Briti Muuseumile teinud ettepaneku anda Ateenale Parthenoni templi marmori eksponeerimisõigus teatud perioodiks. Samaks ajavahemikuks on Kreeka Briti Muuseumile esitlemiseks valmis saatma mõne teise kunstiväärtuse. Selle ettepanekuga pole Briti Muuseum aga seni nõustunud.

Kommentaarid
Tagasi üles