Ent vähemasti siiani näib Põldroosi eluraamatuks kujunevat pihtimuslike mälestuste ja mõtisklustega põimitud autobiograafia «Mees narrimütsiga». Kohe tekib küsimus: kumb neist? Kas tosin aastat tagasi ilmunud «Mees narrimütsiga», mille arvustuse pealkirjastasin «Põgenemine läbi pihtimuste» ja lõpetasin tõdemusega, et Põldroosi raamat on selgusele jõudmine ühest kaootilisest elust, mida on täitnud põgenemine «asjade eest, mille vastu ta on kaotanud huvi»? Või äsja ilmunud «Mees narrimütsiga», mida ei lõpeta, nagu eelmist, selgus, «et sellega on kõik minu elu sündmused toimunud», vaid hoopis «Minul on kahtlused.»?
Kahe teose võrdlus näitab, et kuigi autori enesekuvand («olen elanud kaksikelu ja ma ei tea, kummas olen tõeline») on sama, verbaliseerides 1983. aastal maalitud autoportreed – kunstniku sõnul «üks parimaid minu maalide reas» –, on uues raamatus nii laiendusi kui ka kärpeid, rääkimata teksti struktureeritusest viieks teekonnaks. Neist viimane, «Mentaalne teekond» – võetav ka Põldroosi kunsti- ja elukreedona – on tervikuna lisandunud, kuigi ka selles on vähemalt üks fragment varem ilmunust. Selleks on elamuse kirjeldus päeva seletamatust üleminekust ööks, kus on koos «rahunemine ja millegi uue kohe-kohe toimuva erutav ootus». See on võetav ka kujundina inimelu suubumisele vanadusse – üleminekule ühest seisundist teise ja seejärel viimsele üleminekule: hirm, ärevus, ootus, kuidas hakkama saada ning leppida paratamatuse silmapiiriga.
Täienduste kõrval – näiteks eelmisest raamatust märksa poeetilisem kirjeldus meheks saamisest koos Helgiga, mõned varaküpsenud lapse läbielamised, lisatud «pintslitõmbed» ema ja isa portreede juurde, pihtimuslikud ja ülemlaululikud pöördumised Rita poole («Tegelikult olen kirjutanud Ritast pidevalt, kuid nime nimetamata, nagu vanasti räägiti jõududest, mis on meist tugevamad»), Vaal-galerii isikunäituse kommentaar – võib Põldroosi uues raamatus näha ka dialoogi varasemaga. Eriti ilmekalt avaldub see juba kaanepildil. 2001. aastal ilmunud raamatu ümbrispaberil näeme «meest narrimütsiga» Tallinna vanalinnas Pikal tänaval Maiasmoka (Georg Stude) kohviku ees. Muide, Põldroosi esimene kodu oligi vanalinnas Vene tänav 17 – «seal olevat kummitanud».