Jobsi kehastab Ashton Kutcher, tuntud kui Demi Moore’i eksmees ja esimene inimene, kes Twitteris miljon follower’i kogus. Raske öelda, kas ta toob maailma muutnud ülikeerulise isiksuse meieni õigesti, kõiki vastuolusid edasi andes. Film keskendub Jobsi noorusele ja keskeale. Vaatajad mäletavad Jobsi samas peamiselt tema viimastest eluaastatest ja avalike esinemiste põhjal. Need olid säravad, samas oli «avalik» Jobs väljapeetud ja ilmselt esitas hästi harjutatud rolli. Igal juhul on Kutcher põhjalikult harjutanud Jobsi kõnnakut. See hakkab paiguti häirima – Apple’i tooteesitlustelt ei mäleta küll, et ta nii veidralt oleks liikunud.
Selget arengut, lugu või autoripositsiooni filmis kahjuks ei näe. Loo asemel näeme pilte, mille valik tundub juhuslikuna. Need pildikesed on tasapinnalised, skemaatilised. Tihti tundub, et nimest hoolimata pole filmi keskmes mitte Jobs, vaid Apple kui firma. Mitmed kõrvaltegelased nagu Steve Wozniak on pigem karikatuurid või klišeed, mis sobiksid teisejärgulisse teleseriaali. Läbivat intriigi ei ole, miski ei ärrita, ei haara kaasa. Tulemus on otse öeldes igav.
Kartsin illustratiivsust ka esmaspäeval ETV eetris olnud BBC dokumentaalfilmilt. Õnneks ilmaasjata.
Pilt Jobsist oli mitmekülgne ja sügav – läbi elavate inimeste, kes olid temaga koos töötanud, temaga maailma muutnud ning vahel ka väga tõsiselt petta saanud või tülli läinud. Jobsi suurus ja erakordsus tulid selgelt esile – nagu ka kärsitus, hoolimatus, konfliktsus, piiratus, rumal kangekaelsus (jätkake ise). Aga dokki vaadanud saavad aru, et ilma nende negatiivsete omadusteta poleks võib-olla moodsaid personaalarvuteid, iPhone’i, tänapäevast muusikaäri.
Jobs oleks mängufilmi produtsendi, režissööri ja peaosatäitja röökides vallandanud. Film ise oleks valminud kaks aastat hiljem mitu korda purustatud eelarvega, tootnud hiigelkasumi ning andnud panuse kinokunsti uuendamisse.
«jOBS»
Režissöör Joshua Michael Stern, peaosas Ashton Kutcher
«Steve Jobs – miljardärist hipi »
dokumentaalfilm, Inglise 2011
ETVs esmaspäeval kell 22.10