Ilves: Soosaar oli Eesti rahva südametunnistus

Sandra Maasalu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toomas Hendrik Ilves ja Enn Soosaar Postimehe arvamusliidritele lõunal 2007. aastal.
Toomas Hendrik Ilves ja Enn Soosaar Postimehe arvamusliidritele lõunal 2007. aastal. Foto: Peeter Langovits.

President Toomas Hendrik Ilves ütles järelhüüdes suurele mõtlejale, esseistile ja tõlkijale Enn Soosaarele, et ta oli üks neist, keda austusega nimetame rahva südametunnistuseks.

«Enn Soosaare töö meie rahvusliku vaimse maailma kujundamises tõestab, kuidas riigimeheks saab olla ka väljaspool valitud ja määratud ametikohti. Ta oli üks neist, keda austusega nimetame oma rahva südametunnistuseks,» ütles president Ilves.

«Oma alati taktitundeliselt tasasel moel rääkis ja kirjutas Enn Soosaar meile inimlikkuse, koosolemise ja demokraatia põhitõdedest. Ta mõtestas meile Eesti rahva käidud radu ja üle elatud kannatusi. Ta kutsus üles mitte eksima õigelt teelt ning mitte oma vigu üleelatud kannatustega õigustama,» lisas Ilves.

Elust ja raamatutest ammutatud tarkus koos oskusega teisi kuulata ja mõista, oskusega asetada eksliku inimloomuse kiusatusi laiemasse konteksti, aitasid Soosaarel Ilvese sõnul sõnastada valikuid, mille ees seisime kunagistel rasketel, aga ka tänastel palju kergematel aegadel.

«Selsamal tasakaalukal, ent vankumatul moel seisis ta kõigi seesuguse vastu, millest ilmneb kiusatus naasta minevikulise kaksikmoraali, autokraatlike võimumängude ja valikuvabaduste ahistamise juurde,» meenutas president.

«Meenutan tänutundega meievahelisi vestlusi ja vaidlusi ning jään neist isiklikult puudust tundma, nii nagu Eesti rahvas jääb puudust tundma ühest oma moraalsest ja eetilisest eestkõnelejast,» sõnas ta.

«Langetan pea nüüd külmas kaotusvalus koos Enn Soosaare lähedaste, sõprade ja tuttavatega.»

Enn Soosaar suri eile 72-aastasena Keila haiglas raske haiguse tagajärjel. 

Tagasi üles