Kultuurisoovitused

Ilves: Mäll oli vaikima sunnitud rahvaste eestkõneleja

Linnart Mäll.

FOTO: Toomas Huik

President Toomas Hendrik Ilves leidis Vancouveris Linnart Mälli surma puhul tehtud järelehüüdes, et Mäll oli vaikima sunnitud rahvaste eestkõneleja.

Postimees.ee toob lugejateni presidendi saadetud järelehüüde. 

Linnart Mäll, kelle lahkumine meid kõiki valusalt puudutab, on kord öelnud, et tark mõte on see, millele ajalugu annab õigustuse.

Neid mõtteid, millele ajalugu õigustuse annab, on Linnart Mäll ikka mõelnud ja kaasteelistega jaganud. See tegi ta tugevaks ja tema astumise kindlaks.

Tema teadis, et vaikimine võib olla saatuslik ja andis hääle rahvastele, kes jäänud ilma oma riigist. Neile, keda ehk paljud ei taha ega julge kuulata.

Esindamata Rahvaste Organisatsiooni ühe loojana ja seeläbi vaikima sunnitud rahvaste eestkõnelejana võttis ta enda kanda paljude kannatuste koorma, ei pannud seda kordagi maha ega pöördunud ümber.

Nii oli Linnart Mäll meile eetilise poliitika eeskuju.

Ta oli humanist, Eesti teadusliku orientalistika rajajaid, tuhandete tudengite koolitaja, Ida mõtteloo eestindaja. Linnart Mälli teadustööd ja rohked tõlkeraamatud tõstsid ta Eesti mõtte suunajaks ja avardajaks, ka barjääride lõhkujaks kaugete kultuuride ja Eesti vahel. Nõnda muutis ta Õpetajana meid kordi rikkamaks ja sallivamaks. Siiski mitte rumaluse vastu, mida ta ei sallinud.

Linnart Mäll eestindas aastakümnete eest Mahatma Gandhi sõnad «Kui mulle öeldaks, et mu unistus ei saa iial täituda, siis vastaksin, et see on võimalik ja jätkaksin oma teed.»

Linnart Mälli enda, õiglusele ja julgusele toetuv tee oli kantud mõtetest, millele juba olevik on õigustuse andnud.

Ma langetan pea ning avaldan kaastunnet kõigile Linnart Mälli lähedastele, sõpradele, mõttekaaslastele ja õpilastele, kõigile meile, kellele on olulised põhimõtted, mida Linnart Mäll esindas ja kaitses.

Tagasi üles