10. märts 1999, 00:00
Suure Vankri kandidaadid
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Suur Vanker kutsub õhtust sööma
ANNIKA KOPPEL
Suure Vankri kultuuriauhindade saajad jäävad tänavu küll traditsioonilistest rahaümbrikest ilma, kuid on kutsutud restorani Elysee viiekäigulisele õhtusöögile.
20. märtsil restoranis Elysee toimuval auhindade kätteandmise gala-õhtul on põhirõhk õhtusöögil, mille käigus saavad Suure Vankri laureaadid tunnustuskirja ja Tauno Kango Kallisto skulptuuri. Üritus kestab neli tundi ja õhtut juhib Mart Sander. After party toimub Bonnie & Clydeis.
«Meie projekt on mingil määral ettevõtluse seisu indikaator,» ütles OÜ Eesti Kultuuriauhind juhataja Tomi Saluveer. «Suur Vanker põhineb eraalgatusel ja -kapitalil. Seekord aga polnud ettevõtetel kuigi suuri võimalusi kultuuri toetamiseks.»
Suure Vankri auhindu on seni jagatud kahel korral - 1996. ja 1997. aastal, kummalgi korral detsembris Estonia teatris. Esimesel aastal kaasnes auhinnaga 5000 krooni ning teisel 8000 krooni. Varasem ettevõtmise peasponsor Tallinna Pank on sulandunud Ühispanka, kes ka tänavu õla alla pani.
Sügisel jutt, kevadel pidu
Saluveeri sõnul tahavad ettevõtted kultuuriauhinna toetamiseks minevaid summasid eelarvesse sisse planeerida. «Sellepärast on hea pidada sügisel läbirääkimisi ja tseremoonia teha kevadel,» ütles Saluveer.
«Teine põhjus, miks auhindade üleandmine märtsikuusse lükkus, on see, et esmalt plaanisime teha suurejoonelise ürituse linnahallis, mis hiljem osutus liialt suureks ampsuks - me ei suutnud seda projekti alla neelata.»
Selleks ajaks olid läbirääkimised Estonia teatriga detsembri osas hiljaks jäänud. Pakkumise tegi hoopis Olümpia restoran, aga et aasta hakkas lõppema, otsustasid Suure Vankri korraldajad ürituse teha märtsis.
Suure Vankri auhindu on kokku 21, neid jagatakse kolmes kategoorias - teater, muusika ja film/TV, igaühes seitse kuldkujukest.
Kandidaadid Suure Vankri auhindadele esitavad vastavad komisjonid ning nemad ka otsustavad, keda auhinna vääriliseks tunnistada. Komisjonid kutsuti kokku eelmise Suure Vankri komisjonide soovituste põhjal.
Vankrid ka järgmisel aastal
Missugune on Suure Vankri auhindade tulevik edaspidi, ei osanud Saluveer öelda. «Muidugi oleks tore auhinnaraha jagada, aga niikuinii ei suuda me sadadesse tuhandetesse ulatuvate riiklike preemiatega võistelda,» nentis ta.
Tomi Saluveer lubas siiski Suure Vankri auhindu välja anda ka järgmisel aastal. «See, et oleme kultuurirahvalt palju positiivset vastukaja saanud, innustab edasi tegutsema.»
Kas tulevikus lisandub Kallisto kujukesele ka ümbrik auhinnarahaga, sõltub suuresti Eesti majanduskliimast ja ettevõtete valmisolekust kultuuri toetada.
FILM/TV Rezhissöör
Sulev Keedus Priit Pärn Peep Puks
Meesosatäitja
Evald Aavik Arvo Kukumägi Kaldo Veermäe
Naisosatäitja
Ülle Tomingas Ülle Kaljuste Tiina Tauraite
Stsenarist
Priit Pärn Mart Kivastik Ervin Õunapuu / Toomas Hussar
Operaator
Rein Kotov Tõnis Lepik Ago Ruus
Kunstnik
Priit Pärn Mati Kütt Ervin Õunapuu
Helirezhissöör
Mart Otsa Ivo Feldt
MUUSIKA Meeslaulja
Koit Toome Tõnis Mägi Uku Joller
Naislaulja
Siiri Sisask Kirile Loo Riina Alrenne
Instrumentalist
Rein Rannap Tiit Kikas Virgo Veldi
Helilooja
Raimo Kangro Lepo Sumera Tõnis Mägi
Arranzheerija/helirezhissöör
Tiit Kikas Tõnu Kõrvits Jüri Kruus
Dirigent
Tõnu Kaljuste Olari Elts Arvo Volmer
Muusikaprojekt
Anne Erm Toomas Siitan Andres Mustonen
TEATER Lavastaja
Priit Pedajas Ingo Normet Lembit Peterson
Meesosatäitja
Eduard Salmistu Peeter Tammearu Tõnu Oja
Naisosatäitja
Merle Jääger Maria Avdjushko Maarika Vaarik
Kõrvalosatäitja
Ardo Ran Varres Andres Dvinjaninov Helend Peep
Näitekirjanik
Madis Kõiv Jaan Tätte Toomas Hussar / Ervin Õunapuu
Kunstnik
Pille Jänes Aime Unt Silver Vahtre / Airi Eras
Muusikaline kujundaja
Helmut Aniko Sofia Joons rauno Remme