«Jah, holokaust, see olla võis veits raske, ja pisut tüütu Rwanda genotsiid. Mõni lennuk müksab maja? Naerda laske! Õiged kannatused ometi on siin.» Kas tuleb tuttav ette?
Ikka. Meil oli film pooleli, kui «Tujurikkuja» selle lauluga välja tuli.
Kui te tahate teada, kas see puudutas mind, siis aus vastus on, et terake ikka, aga ainult sel põhjusel, et ma võtsin siis kõike teemasse puutuvat väga isiklikult. Aga et see iroonia oleks mind haavanud, seda küll mitte. Pealegi olid nad selleks ajaks juba teinud oma kuulsa küüditamise-nalja.
Võtsin ja võtan seda siiani nii, et Eesti ühiskond on jõudmas lõpuks sellesse järku, kui võib hakata iseenese, oma ajaloo kõige valusamate seikade üle ka nalja tegema. Eneseiroonia on terve ühiskonna tunnus.
Teie nalja ei viska, teete hoopis süngevõitu filmi meie kannatustest ajal, kui üha enam on kosta juttu, kas me pole oma kannatamisega, õigupoolest selle pideva rõhutamise ja iseenesest ohvri tegemisega juba liiale läinud. Müts maha!
Aitäh! Kõigepealt, teema on sünge küll, aga film mitte. Me ise nimetame seda kurbilusaks. Võtsime sihiks, et üritame pigem depressiivsust, mis on sellise teema puhul nagunii vältimatu, ohjeldada. Naturalismi asemel otsisime kujundeid, mis tekitaksid õige tunde, mitte ei näitaks otse.
Mis puudutab kannatamist, siis minu kannatuste karikas täis ei ole, kuigi ma saan aru, et kellelgi on. Selles võis veenduda juba siis, kui võtete ajal ilmusid esimesed artiklid ja nende kommentaaridest jäi kõlama, et miks me peame jälle üht küüditamisefilmi tegema.