Üks mu huvitavamaid avastusi vaimse tervise vallast on olnud poks. Nimelt olen üle aasta aja käinud sõpradega korra nädalas üksteist kinnastega klobimas. Suvel metsas, talvel spordisaalis. Poks mõjub mulle erakordselt rahustavana. See võib kõlada imelikult, aga oma kaaslaste juttudest võin järeldada, et ma ei ole ainuke. Olen oma elu jooksul aktiivselt tegelenud näiteks squash’i, jalgpalli, saalihoki ja kestvusjooksuga, mis kõik pakuvad suurt füüsilist koormust ja võimaldavad ennast korralikult ära väsitada, aga ükski ala ei mõju nii otseselt ja selgelt teraapiliselt kui poks.
Ja ma ei mõtle siinkohal teraapilise all seda, et lähed ja peksad oma kibestumust, frustratsiooni või madalat enesehinnangut kellegi peal välja. Poks ei tähenda mulle vägivalda, vaid pigem enese tundmaõppimist, hirmude ületamist, kontsentratsiooni harjutamist.
Võib-olla äratab see ajus miskit ürgset – olukord, kus sa seisad kellegi vastas, kes üritab sind rusikatega näkku lüüa. Välismaailm kaob, igapäevamured kaovad, võimatu on mitte olla selles hetkes. Kui unustad vastast jälgida, saad obaduse. Mitte et me kunagi väga tugevasti lööks, ja loomulikult on ka kindad ja peakaitsmed, aga seesmist ürginimest see enam ei veena. Ta on ärganud.
Väga lühikese ajaga toimub totaalne ümberhäälestumine, positiivne šokk ja restart, ja pärast võitluse lõppu, autoga kesklinna poole tagasi sõites, tekib mingi eriline ... kuidas seda öelda ... mammutiküttija rahu, rõõm olemasolust, heas mõttes ükskõiksus elu pisiprobleemide suhtes. Ahjaa, kätele ja ülakehale annab ka hea koormuse, aga see on tõesti rohkem nagu muuseas.