Keskuse uue hoone konkursist soovis osa võtta 71 arhitektuuribürood, kellest teise vooru pääses 20.
Pere hinnangul kuuluvad kõik konkursil osalenud bürood arhitektuurimaailma tippu. «Nad kõik teeksid hea keskuse, aga võistlus võimaldas valida superhea lahenduse, see on väga tugev töö,» rääkis ta.
Teisele kohale tuli Brad Cloepfili büroo Allied Works Architecture Ameerika Ühendriikidest ja kolmandale kohale Eesti büroo Kavakava.
Superheaks teeb võidutöö Pere arvates diskreetsus – see, kuidas suur hoone on paigutatud metsa. «Sees olles ei tarvitse sa aru saada, kas oled sees või väljas. See oli üks selle võidutöö tugevamaid külgi,» lausus arhitekt.
Võidutöö kontseptsioon näeb ette, et maja ehitamisel ei võeta maha ühtegi puud. «See on teoreetiline ja ilus lähenemine. Loomulikult tuleb seda vaadata teatava kriitilisusega, aga see oli olemasoleva looduse säilitamisel maksimaalne pingutus,» rääkis Pere.
Pere sõnul nägi žürii liige, Jaapani arhitekt Sou Fujimoto võidutöös aga sarnaseid jooni kuulsa Soome arhitekti Alvar Aalto loominguga. «Ta nägi ära põhjamaisuse, mida meie siin võib-olla isegi ei taju.»
Võidutöö peaarhitekt Fuensanta Nieto osales võistlusel eelkõige Arvo Pärdi pärast. Võidutöö kavandamise ajal kuulati büroos loomulikult ka eesti helilooja muusikat ning arhitektide soov oli anda edasi sama emotsiooni, mis on Pärdi muusikas.
Žürii esimees ja Arvo Pärdi poeg Michael Pärt leidis, et võidutöö loob tema isa muusikale harmoonilise ja paindliku keskkonna. «Selle võistlustöö puhul väärib erilist esiletõstmist ruumiprogrammi lahendus ja põhjalikult läbi mõeldud valguseteema,» lausus ta.
Küsimusele, kas Arvo Pärt ise tunneb võidutöös ära sarnasuse oma muusikaga, vastas helilooja: «Las teised räägivad sellest, ma ei saa iseend ülesse tõsta.»
Täna saabub Eestisse aga visiidile Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso, kes soovis eraviisiliselt külastada ka Arvo Pärdi Keskust ning palus kohtumist heliloojaga.