Teised kunstnikud, keda ornamenditeema ahvatles, pidid oma teos(t)ega näitusele konkureerima. Silmapaistvamad käsitööd valisid näitusele kuraatorid koos käsitööliidu esindajatega.
«Meie eesmärgiks oli esile tuua ornamendi – selle kultuuride, maade ja rahvaste vahelise silla – mitmesuguseid tähendustasandeid nii kunstis kui ka käsitöös, tekitada intriige ja vastandusi ning luua soodus pinnas valdkondadevaheliseks üksteisemõistmiseks,» kommenteerib väljapaneku peakorraldaja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu auesimees Liivi Soova.
«ornaMENTAALSE» ekspositsiooni võti on kujundus, kinnitavad kuraatorid Maasike Maasik ja Monika Järg. Kujundajad Malle Jürgenson ja Krista Lepland sisearhitektuuribüroost Laika, Belka & Strelka olid algusest peale protsessi kaasatud.
«Meisterlikkus on väljapaneku üks võtmekohti. Otsustasime, et see peab kumama kõigist asjadest, mida esitletakse,» avab kujundajate kavatsusi Jürgenson.
«Kui jõudsime otsusele, et teeme näitusesaalidesse päris valge põranda, hakkas kujundusmuster iseenesest tekkima,» meenutab Lepland.
Suures saalis toimub tinglikult külasimman, kus keset platsi laiutab Elo Liivi tohutu jonnipunn ning Tarmo Mäesalu hiigelsuure ümmarguse kootud vaibaga kaetud tantsuplats ootab jalakeerutajaid – ühe seina ääres rahvusmustrist inspireeritud rõivad ning teisel pool käsitööliste ja mainekate tekstiilikunstnike eri tehnikates seinavaibad.
Nii Raud kui Summatavet tõstavad esile kujundajate nupukat leidu: ühte tagumisse saali paigutatud hõbedakaevu, kuhu on peidetud uhked sõled jt ehted.
«Tänapäevases üheülbastunud, ühekordsete taldrikute maailmas peaks selline vääriskäsitöö, ilu ja mitmekülgsus viima külastajaid mõttele tarbida vähem, aga kvaliteetseid asju,» kutsub üles Anu Raud. «Kõik, kes peavad naabrinaise kootud asja paremaks kui jõuka firma toodangut, aitavad Eesti elu edendada ehk hoida oma kodu ja inimesi, pakkudes neile tööd. Paljuski on meie endi kätes, et maa ei jookseks rahvast tühjaks.»
Raua näitusel rippuv vaip «Pole kodus» – mis kujutab ukse ette pandud rahvarõivatriibulist luuda – kätkeb endas neid kurbi mõtteid. Samas tunnustab auväärne autor noorte kolleegide, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö eriala vilistlaste loomingut, mis sobib kunstiga suurepäraselt kokku ning innustab külastajaid kandma rahvariidemustreis ja rõõmsavärvilisi rõivaid ka hallidel argipäevadel.
«Maailmas on rahvakunst ainulaadne ja sellest inspireeritud kunstiteosed kannavad meie kultuuri järjepidevust ja vaimset rikkust. Me võime uhked olla, et saame meisterlikku käsitööd ja kunstiloomingut esitleda näitusel, mille kujundus on samuti kunstiteos,» võtab «ornaMENTAALSE» kokku Summatavet.
Tallinna Kunstihoones 27. juulini