Kahetsusväärsel kombel jäi see konverentsi edasises käigus vastukajata. Küll kurtis Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp, kuidas president Toomas Hendrik Ilvese hiljutise Norrariigivisiidi ajal polnud filmirahval erinevalt siinsest ärieliidist kuninga juurde õhtusöögilauda asja, piltlikustades nõnda suhtumist Eesti filmi üldisemalt.
Teinegi mõtlemapanev tõsiasi tuli tema ettekandest välja: nimelt olevat juba praegu arenduses 25 mängufilmi, kui rahalised võimalused lubavad toetada ainult kolme aastas.
Veel. Filmiinstituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins: nui neljaks, me peame oma eelarvet suurendama, ja see ei ole vinguviiul, olukord on katastroofiline. Produtsent Kris Taska: kui me tahame filmilikke filme – mitte ainult teaterlikke lugusid ja televisioonilikku teostust –, siis on vaja filmirahastust vähemalt kahekordistada ja kohe.
Esiteks, konverentsi korraldajate poolt kokkuvõtvalt: filmiinvesteeringute tagasimakse fondi FilminvEST asutamine. Põhimõte on lihtne: välismaine filmitootja kulutab riigis teatava hulga raha ja saab sellest pärast näiteks 20 protsenti tagasi. Sellised on olemas juba Lätis ja Leedus. See tähendab, et Eestist lähevad järjepidevalt mööda potentsiaalsed rahavood, mis ulatuvad miljonitesse eurodesse. Vastava ettepaneku on Eesti Filmi Instituut ka seadusandjatele esitanud.
Teiseks filmivaldkonna baasfinantseerimise suurendamine, näiteks erandkorras Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul lisanduva mõne miljoni euro võrra, millest võiks edaspidi saada filmiinstituudi eelarve iga-aastane osa.
Kolmandaks pan-Balti filmifondi otstarbekuse kalkulatsioon. Fond annaks Eesti, Läti ja Leedu koostöö vormis võimaluse teha suurema eelarvega filmi ja üritada ühtset geograafilist kuvandit ära kasutades ka rahvusvahelist läbilööki.
Neljandaks Eesti filmi ja laiemalt kogu audiovisuaalse toodangu ekspordi organisatsiooni asutamine, eeskujuks Soome FAVEX.
Viiendaks väiksema eelarvega telemängufilmi traditsiooni taaselustamine, mille finantseerimises osaleks ka rahvusringhääling.
Kuuendaks otsida Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse tuge ühele tõelisele rahvusvahelisele suurprojektile, mis tõmbaks siinse filmitööstuse hoobilt käima.
Kõige üldisemalt aga: vaja on tuua film varjusolekust välja ka otsustajate ja poliitikute silmis. Ainult et mil viisil ikkagi – kui poliitikuid ja ametnikke jagus sellelegi sisukale konverentsile näpuotsaga.
Õnneks on vigade paranduse võimalus: alates tänasest peaks kogu konverents olema rahvusringhäälingu kultuuriportaalis ka järelvaadatav. Kahju, et ainult koolis veel kohustuslikus korras kinos käiakse!