R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Selgusid Eesti Disainiauhinnad 2014 võitjad

Raul Sulbi
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Keskkonnadisain, Euroopa Parlamendi valimised 2014, loovjuht. Uku Kristjan Küttis (AKU), disainerid Mikk Jõgi, Erik Heinpalu.
Keskkonnadisain, Euroopa Parlamendi valimised 2014, loovjuht. Uku Kristjan Küttis (AKU), disainerid Mikk Jõgi, Erik Heinpalu. Foto: Eesti Disainikeskus

Täna õhtupoolikul kuulutati pidulikul auhinnagalal välja Eesti Disainiauhinnad 2014 laureaadid, selle aasta parimad disainerid tunnustati viies kategoorias: tootedisain, graafiline disain, veebidisain, noor disainer ja teenusedisain.

Silmapaistvaimad tegijad valiti välja 434 erineva töö seast, vahendas Eesti Disainikeskuse pressiesindaja.

 

«Konkurss, 434 tööga, oli populaarsem kui kunagi varem. See tulemus on üle ootuste positiivne, mis ühtlasi näitab, et läbimõeldud disain ja selle kasulikkus liigub üha rohkem ühiskonna tähelepanu keskmesse,» kommenteeris disainikeskuse juht Jane Oblikas.

 

Graafilise disaini üheks laureaadiks said disainerid Kerli Virk ja Stella Skulatšjova, kataloogiga Kaamos, mis on mahukaim ülevaade tänapäeva Eesti moeväljast. Veel sai tunnustust Kalevi Eesti laulu-ja tantsupeo šokolaadipakend, mille kujundas pakendidisainile orienteeritud firma KOOR ning Merike Tamme tehtud Viljandi Pärimusmuusika Festivali identiteet. 

 

Noore disaineri auhinna SÄSI pälvis Aap Piho, kes on nüüdseks suutnud oma brändiga Warm North ilma teha ka rahvusvahelisel turul. «SÄSI preemia esikümme kujunes sel aastal väga tasavägiseks, sest pea kõik disaineritel omavad enda brändi ning reaalset ettevõtluskogemust,» rääkis žürii esimees, disainer Martin Pärn. «Väikse SÄSI preemia määrati Mariti Ilisonile, kes on kollektsiooniga «Magada tahaks» andnud käsitööle ja lokaalsusele täiesti uue mõõtme ning sidunud sellega taaskasutuse ja säästliku tootmise mõõtmed.»

 

Tööstusdisaini auhinna pälvis disainer Mihkel Güssoni loodud surfarite abimees Shaka Weather Station, mida saavad kasutada purjetajad, lohesurfarid, mägironijad. Shaka puhul hindas žürii toote uuenduslikkust, innovaatilisust ja ülimat praktilisust. Parima autoridisaini auhind läks Tarmo Luisu Riidepuu-lambile What?, mis on tõeliselt universaalne ja üllatuslik valgusti. 

 

ADC*E Aasta disaineriks sai Uku Kristjan Küttis, kelle võitu põhjendas žürii järgmiselt: “Uku, ainuomase visuaalse keelega disainer, on heas mõttes sotsiaalse närviga loomeinimene, kes rakendab oma oskusi ühiskondlikult oluliste teemade juures. Lisaks tunnustati esmakordselt Noore Püssi auhinnaga noort veebidisainerit Veli-Johan Veromanni. 

 

Veebidisaini kategoorias märgiti, kolme laureaadi hulgas, ära mobiilirakendus Peek Calendar, mis loodi disainer Amid Moradganjeh’i ja veebidisainiagentuuri Velvet ühistööna. Peek’i loomisel lähtuti kasutajate vajadustest, eesteetilisest väljanägemisest ning võimalikult mugavatest kasutusvõimalustest.

 

Teenusedisainiauhinna pälvis Hoolekandeteenused, kus süvitsi mineva disainiprotsessi käigus laiendati kliendikogemuse mõistet ühe organisatsiooni perspektiivist kogu süsteemi haarava vaateni, mis arvestab ka kliendi jõudmist teenusele.

 

Esmakordselt anti ka koos Eesti Kunstiakadeemiaga välja disainihariduse preemia, mis määrati EKA disainikateedri juhatajale Bruno Tombergile, kelle järgi on ka tootedisaini auhind BRUNO nime saanud. 

 

Eesti Disainiauhinnad 2014 toob ühtse katuse alla seni Eestis välja antud disainivaldkonna tunnustused, et võimendada ühiskonnas disaini häält ja sõnumit. Eesti Disainiauhindadega väärtustame, tunnustame ja propageerime head disaini, mis ei paku ainult esteetilist naudingut, vaid lahendab probleeme, muudab meid ümbritseva keskkonna suhtes inimlikumaks - seda kõike loodustsäästvalt ja jätkusuutlikult. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad välja aastal 2012.

 

Eesti Disainiauhinnad 2014 peatoetaja on TransferWise ning suursponsorid BDO, Antalis, Kitman Thulema ja Lexus. 

Kõik laureaadid:

 

Teenusedisain:

 

KULD – Hoolekandeteenused

BDO eriauhind – Fits.me

Noore disaineri preemia SÄSI:

SÄSI – Aap Piho

 

Väike SÄSI – Marit Ilison 

 

ADC*E Aasta disainer – Uku Kristjan Küttis

 

Disainihariduse preemia: Bruno Tomberg

 

Noor Püss – parim noor graafiline ja veebidisainer: Veli-Johan Veromann

 

GRAAFILINE DISAIN KULLAD:

 

Firmagraafika / Branding: Viljandi Pärimusmuusika Festivali plakat, disainer Merike Tamm

 

Suur trükis: Kaamos, disainerid Kerli Virk ja Stella Skulatšjova

 

Pakend: Kalevi Eesti laulu- ja tantsupeo šokolaadid, disain: KOOR

 

Illustratsioon: RotRum, disain ja illustratsioon Robi Jõeleht (Polaar)

 

Keskkonnadisain, Euroopa Parlamendi valimised 2014, loovjuht. Uku Kristjan Küttis (AKU), disainerid Mikk Jõgi, Erik Heinpalu

 

Ekraanigraafika: X-Tee seletaja, animaatorid: Ingel Martin, Joosep Volk (TOLM)

 

VEEBIDISAIN KULLAD:

 

Tarbijaveeb: Schumann Quartetti veebisait, loovjuht Oliver Oberg (2ood), arendaja Aivo Paas. 

 

Korporatiivveeb: Voog, disain: Tõnu Runnel, Tajo Oja; loovjuht: Martin Voltri (Fraktal)

 

Mobiilirakendus: Peek calendar, UX disainer: Amid Moradganjeh, agentur: Velvet Digital Paper / Square Mountains

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles