Laupäeval, 25. oktoobril kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas iidse Hiina lauamängu ainetele ballett «GO - mäng kahele».
Video: Vanemuises esietendub ballett Lepo Sumera muusikale
Lavastaja-koreograaf Teet Kask on loonud balleti Lepo Sumera muusikale ja üheteistkümnele balletiartistile, kasutades impulsina go - iidse Hiina lauamängu – reegleid ja mängutaktikaid. Lavastuse muusikajuht on Erki Pehk, kelle dirigeerimisel kannab Vanemuise sümfooniaorkester koos solistidega ette kümme Sumera teost. Lavastuse kunstnik on Madis Nurms ja valguskujundaja Trui Malten (Holland). Lisaks tantsijatele on laval Lepo Sumera tütred – pianist Kadri-Ann ja viiulisolist Eva-Maria.
Teet Kask on lavastamisel aluseks võtnud enda loodud meetodi «Tantsija kui meetod», mille tulemuseks on originaalne, tantsija individuaalsust arvestav ja arendav koreograafia. Samuti sajanditevanuse intellektuaalse lauamängu go, mis lavastaja sõnul on harmooniakunst, mille kõrgemaks astmeks on mängija tahtlikult endale loodud napp kaotus ning partnerile kingitud võiduvõimalus.
Teet Kase sõnul on Lepo Sumera muusika teda köitnud aastaid ning kui Vanemuine pöördus tema poole pakkumisega lavastada uus kaasaegne ballett, mõistis ta koheselt, et on tulnud õige aeg. «Go printsiibi kaasamine lavastusse tekkis mul kuulates Sumera muusikat, mis on mänguline, mitmekihiline ja väljendusrikas. Go-d ja Sumera muusikat ühendab seegi, et mõlemast naudingu saamine eeldab täielikku tähelepanu ja kohalolekut.»
Nii lavakujunduse kui ka kostüümide autor Madis Nurms: «Teet lähtus selle lavastuse koreograafia loomisel iga balletisolisti individuaalsusest. Ka kostüümid olen loonud järgides sama põhimõtet – iga artisti kostüümi valmimine, esimestest visanditest, viimaste nõelapisteteni on tugevalt mõjutatud tema isikuomadustest. Tantsijad kannavad go-mängu põhivärve – musta ja valget, millele lisasin hõõguvoranži – alguse ja lõpu, päikesetõusu ja –loojangu värvi. Liikuvate mängukivide kujund jõuab ka lavale – valged kivikesed laskuvad ja tõusevad luues nõnda erinevaid mänguruume. Finaal kujuneb sarnaselt go-mänguga klaustrofoobseks – lava on täidetud kivide ja tantsijate massiga – ühtki käiku pole võimalik enam teha. Ometi jääb lootus, et mängude lõppedes algab miskit uut, midagi tegelikku.»
Sel hooajal etendub „GO - mäng kahele“ kaheksal korral.