L, 25.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

«Igal lapsel oma pill» kingib muusikakoolidele 3200 instrumenti

Merike Teder
, reporter
«Igal lapsel oma pill» kingib muusikakoolidele 3200 instrumenti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: SCANPIX

EV100 raames alustati täna kingituse «Igal lapsel oma pill» tegemisega, mille raames kingitakse Eesti muusikaõppeasutustele vähemalt 3200 uut instrumenti.

Kingitus on kantud unistusest, et kõik lapsed, kes seda sooviksid, saaksid tunda rõõmu pillimängust. Tegemist on ühiskingitusega Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks, mille eesmärk on koostöös riigi, erasektori ja muusikasõpradega uuendada lastele ja noortele muusikaõpet pakkuvate koolide ja asutuste pilliparke. 

Muusikaharidusasutuste hinnangul oleks lähiaastatel vaja soetada vähemalt 3200 uut instrumenti, et kõik lapsed, kes soovivad pillimängu õppida, saaksid seda teha. Suur osa õppeasutustes aktiivselt kasutusel olevatest pillidest on amortiseerunud ning sageli on mõne pilli kättesaamatuse tõttu jäänud konkreetne õppesuund tahaplaanile. Pilliõppega tegelevad aga lisaks veel kultuurimajad, üldhariduskoolid, noortekeskused ja teised väiksemad asutused, seega  on vajadus uute pillide järele palju suurem. 

«Pillid õpetavad meid lihtsat tööd tegema, sest kui võtame pilli kätte, siis hakkame õppima. Pillimängu tähtust on raske üle hinnata, sel on oluline roll laste emotsionaalsel harimisel, ilumeele kujundamisel ja loovuse arendamisel. Pillimäng on päästnud palju neid, kes tahavad muusikast osa võtta, aga ei oma lauluhäält,» ütles «Igal lapsel oma pill» patroon dirigent Tõnu Kaljuste. 

Käesoleva ühiskingituse raames on kõikidel muusikaõppega tegelevatel asutustel võimalik kuni 23. aprillini esitada taotlusi kuni seitsme muusikainstrumendi soetamiseks. Piiranguid taotletavate pillide liikidele pole.

«Olen kohanud õpilasi, kes on andekad, aga koolil pole võimalik neile huvipakkuvat instrumenti soetada. Sellest on väga kahju ning loodan, et tänu «Igal lapsel oma pill» projektile jääb selliseid juhuseid üha vähemaks. Usun, et see aitab koolidel oma pilliparki mitmekesistada ning soetada lisaks klassikalistele ka näiteks erinevaid eesti rahvapille,» ütles muusik, viiuliõpetaja ning ühiskingituses kaasalööja Eeva Talsi. Soetatud pillid jäävad konkreetse kollektiivi püsikasutusse.

Pillide soetamiseks on planeeritud neli taotlusvooru 2015. kuni 2018. aastani. Pillide ostu toetatakse EV100 eelarvest. Omafinantseeringu katmiseks võib taotleja kaasata partnereid. Ühiskingituse eestvedajad kutsuvad Eesti muusikasõpru üles tulema appi oma kodukandi muusikaõppe pakkujatele omaosaluse katmisel või rohkemate pillide hankimisel.

Kingituse «Igal lapsel oma pill» esimese annetajana kaasalööja au langes aktsiaseltsile Toode. Ettevõte tegeleb keeruliste plekitöödega katustest vihmaveetorudeni.  «Tõsi, pasunaid ei ole me seni veel teinud. Kuid oleme näinud, milline on ühelt poolt noorte soov muusikat teha ja teisalt vajadus kaasaegsete pillide järgi. Soovid on suured, võimalused kesised. Sellepärast otsustasime appi tulla. Oma töös näeme, et hea tulemus tuleb korraliku tööriistaga. Ka muusikas pole see teisiti,» ütles AS Toode peadirektor Aivo Rosenberg.

Ühiskingituse eestvedajad on Eesti Muusikakoolide Liit, Eesti Puhkpillimuusika Ühing, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit, Eesti Sümfooniaorkestrite Liit ja Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond.

Kogu info ühiskingituse «Igal lapsel oma pill» kohta on leitav veebilehelt www.ev100.ee.

Aastal 2018 täitub Eestil sada aastat riigi loomisest. Eesti ootab oma 100. sünnipäevaks kingitusi, mis teevad meie kõigi elu paremaks ja millest saavad rõõmu tunda ka järgmised põlvkonnad. 

Märksõnad
Tagasi üles