Saada vihje

Otepää 900: tuleb kultuuriideede konkurss

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Hendrik Alla
Copy
Karu müttas koduaias.
Karu müttas koduaias. Foto: Erakogu

Järgmisel aastal täitub Otepää esmamainimisest 900 aastat. Otepää Vallavalitsus kuulutab 1. aprillil, Otepää linna sünnipäeval, välja sündmuste ideekonkursi. Eesmärgiks on leida ideid, et väärikalt tähistada Otepää esmamainimise aastapäeva.

Konkursist on oodatud osa võtma kõik huvilised, kes soovivad anda oma panuse Otepää 900 tähistamiseks. Ideekonkursi auhinnafond on 900 eurot, esitada võib igas  žanris ideid – kultuuri-, spordi-, meelelahutusüritused, filmi-video, jne projektid. Konkurss kestab 1. aprillist kuni 1. juunini 2015. Otepää 900 programm kestab kogu 2016. aasta ja sel ajavahemikul peab ka toimuma konkursile esitatud sündmus.

Laekunud ideed vaatab üle Otepää 900 komisjon ja hiljem pannakse need rahvahääletusele, võitnud ideede edaspidist elluviimist toetab Otepää Vallavalitsus. Võitja selgitatakse välja 2015. septembrikuus.

«Ideekonkursile on oodatud kõik julged mõtted ja värsked ideed, mis oleksid kingituseks Otepääle,» sõnas Otepää vallavanem Kalev Laul. «Soovime väärikalt tähistada Otepää esmamainimise 900 aastapäeva.» Konkursi tingimuste kohta saab lisainformatsiooni Otepää valla kodulehelt www.otepaa.ee.

Otepää ajaloost:

Esimesed inimtegevuse jäljed pärinevad Otepää mailt VI sajandist eKr.

Novgorodi kroonikates on Otepääd mainitud juba 1116. aastal, mil Novgorodi vürst Mstislav vallutas karupea kujulise linnuse. Otepää kujunes muistse Ugandi maakonna teiseks kindlustatud keskuseks Tartu kõrval. Muinasaja lõpus oli Otepää ilmselt Ugandi olulisemaid keskusi, mõned ajaloolased on oletanud, et ta võis 13. sajandi alguses olla olulisemgi kui Tartu, sest just Otepää vallutasid ristisõdijad 1208. aasta alguses esimesena ning hiljem rajati sinna ka esimene piiskopilinnus; samas kui Tartu võis olla kuni 1215. aastani mahajäetud. Keskajal asus Otepääl alev, mis aga Liivi sõja ajal lõplikult hävitati. 1. aprillil 1936. aastal anti Otepääle linnaõigused, sellel aastal möödub sellest 79 aastat.

Mõned võrdlused Eesti linnade esmamainimisest:

1030. a. Tartut mainitakse esimest korda

1116. a. Otepää linnust mainitakse Vene kroonikas

1154. a. Tallinna oletatav esmamainimine

1211. a. Viljandit kirjeldatakse Henriku kroonikas

1241. a. Narva küla nimetatakse Taani hindamisraamatus

1286. a. Valga ilmub ajalooallikatesse

1839. a. esimene teade Tõrva kõrtsist

Allikas: www.histrodamus.ee

Märksõnad

Tagasi üles