Video: ooper «Raud-Ants» toob Katariina kirikusse nüüdismuusikat ja valgusmängu

Hendrik Alla
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kristjan Kõrveri kammerooper «Raud-Ants»
Kristjan Kõrveri kammerooper «Raud-Ants» Foto: promo

Eesti nüüdismuusika viimaste aastate omanäolisim kammerteos – Kristjan Kõrveri kammerooper «Raud-Ants» – etendub 15. ja 16. juunil 2015 etendub Tallinna Püha Katariina kirikus.

Ooperi esiettekanne Saaremaa 2013. aasta ooperipäevadel tõi heliloojale ja esitajatele kõrge tunnustuse – Kristjan Kõrver pälvis ooperi eest Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia, lavastaja Ott Aardam,  ansambel Resonabilis ning dirigent Andrus Kallastu tunnistati Eesti Teatriliidu  muusika-, balleti- ja tantsulavastuste žürii eriauhinna vääriliseks «omanäolise lavastusliku teostuse ja nõudliku muusikalise partituuri ettekandmise eest».

Kristjan Kõrver on kirjutanud ooperi spetsiaalselt ansamblile Resonabilis  - häälele, flöödile, kandlele ja tšellole. Helilooja sõnul esitab teos eriti kõrged nõudmised laulja Iris Ojale, kuna just laulja kanda on nii loo jutustaja kui ka erinevate tegelaste rollid. Ka teiste ansambli liikmete poolt on oodata lisaks pillimängule teatraalseid etteasteid.

Loo nimitegelaseks on allegooriline isik - salapärane metsik mees, kes sügavas metsas inimeste kadumist põhjustab ning julge jahimehe eestvedamisel kinni püütakse ja  kuningalossi hoovis puuri pannakse. Mehe vabastab väike kuningapoeg, kes mänguhoos puuri juurde satub. Raud-Ants ning poiss põgenevad koos ja nende saatused jäävad edaspidigi omavahel seotuks. Helilooja sõnul kutsubki ooper kuulajat mõtisklema metsiku mehe mõistatuse üle.

Tallinna lavastus on ooperi ettekannete seas kolmas. Ott Aardami Raud-Antsu lavastuses mängib kaasa ruum – Saaremaa ooperipäevadel kanti ooper ette Ninase suurtükipesas metsade keskel, Hiiumaa esitus leidis aset Tahkuna tuletornis. Seekord on lavastaja viinud ooperi Vene tänaval asuvasse Katariina kiriku ruumidesse, mis oli keskaegse Tallinna keskne pühakoda. Raud-Antsu etendatakse alati ringikujulises ruumis, kus vahe publiku ja esinejate kaob. Seekordse etenduse teeb eriliseks valguskunstnik Rene Liivamägi loodud valguslahendus, mis hämaras kirikus etendusega kaasa mängib.

Kristjan Kõrverit ja ansamblit Resonabilis seob aastatepikkune koostöö. «Kristjan oskab meile teoste kirjutamisel arvestada iga üksiku mängija omapära ja tugevaimate omadusetega ning oskuslikult mängu tuua ansambli peene ja tundliku koosmusitseerimise oskuse,» ütles ansambli juht Tarmo Johannes, kelle sõnul peetakse Raud-Antsu üheks viimaste aastate olulisemaks kammer-suurteoseks.

Resonabilis on üle kümne aasta tegutsenud Eesti nüüdismuusikaansambel, mille unikaalsele kooslusele on loonud teoseid nii Eesti kui ka rahvusvahelised heliloojad.

Helilooja ja libreto: Kristjan Kõrver
Esitajad: Ansambel RESONABILIS ( Iris Oja – hääl, Kristi Mühling – kannel, Tarmo Johannes – flööt, Aare Tammesalu – tšello), dirigent Andrus Kallastu
Lavastaja: Ott Aardam
Valguskunstnik: Rene Liivamägi
Produktsioon: Theatrum,  ansambel Resonabilis

Etendused toimuvad 15. ja 16 juunil kell 20  Tallinna Püha Katariina kirikus (Vene 12). Piletid Piletilevist.

Tagasi üles