E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Viljandi kitarrifestival toob Eestisse maailma tipud

Hendrik Alla
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Erik Söderlind
Erik Söderlind Foto: promo

Tänavu Viljandi oktoobri keskel juba kaheksandat korda kõlama kitarrihelidest. Ja mitte lihtsalt kitarrihelidest, vaid Viljandi Kitarrifestival toob kokku absoluutseid maailma tippmuusikuid ja  kodumaa parimad.

Sel aastal paneb festivalile punkti Hollandist pärit Stochelo Rosenberg Quartet feat. Christiaan van Hemert. «Tegu on maailmas ühe tuntuima ja tunnustatuima mustlas-swingi viljelejaga ning enam paremat ei oska välja pakkuda. See on positiivne muusika, mis paneb juba esimesest noodist südame rõkkama,», ütleb festivali kunstiline juht Ain Agan.

Samuti täitub sel aastal unistus, mida püütud festivali algusaegadest. Nimelt jõuab USAst kaheksandale festivalile kohale ka ansambli Oregon liider, enam kui kolmkümmend aastat tegev olnud ning paljude kitarristide iidol Ralph Towner. Inglismaalt rõõmustab muusikasõpru kitarrivõluriks nimetatud Adrian Legg, keda tuntakse ja hinnatakse ainulaadse oskuse poolest ühendada akustiline ja elektrikitarr ning sulatada kokku eri muusikastiilid ja inspiratsioon temale omapäraseks kõlaks. Põhjamaiselt kosutab meeli rohkete auhindadega pärjatud isikupärane Erik Söderlind koos oma trioga.

Festival alustab traditsiooniliselt välja antava Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia laureaadi kontserdiga. Sel korral saab kuulda maailmamuusika uut projekti, ansamblit Intipunku, mille eestvedajaks on noor talent Madis Meister. Argo Vals esitleb aga oma uut albumit «Nokturn». Bändi koosseisu kuulub rida meie parimaid noori muusikuid. Jätkub ka juba festivalile armsaks saanud formaat singer/songwriter, mille raames astub üles armastatud Vaiko Eplik. Samuti astub üles originaalse heliloomingu poolest tuntud multiinstrumentalist Rainer Jancis.

Festivali üheks osaks on noorte muusikute harimine. Kuulda saab õpitubades osalenud noorte muusikute ülesastumisi ja Festivali Kitarriorkestrit, mida juhatab sel aastal Andre Maaker. Jätkub traditsiooniline kesköökontsert. Sel korral lööb südaöise Viljandi Vana Veetorni kõlama kitarrist Kirsi Tilk kavaga «Tantsud kuuvalgel». Koostöös Eesti Pärimusmuusika Keskusega toimub päevane kontsertkohtumine Mihkel Rauaga.

Tuleval festivalil on mänguline roll numbril kaheksa. Festivali programmi on üle aasta lisandunud eriprojekt – sel aastal on selleks KAHEKSA. Kaheksa kodumaise helilooja kaheksaminutilise uudisloomingu esitamine kaheksa kodumaise artisti poolt. «Antud projekti inspireeris produtseerima fakt, et sellistele koosseisudele pole varem uudisloomingut kirjutatud,» ütleb Agan. Eriprojektis esitavad uudisloomingut keelpillikvartett Prezioso ja löökpillidel Madis Metsamart. Soolokitarristidest astuvad lavalaudadele artistid Riho Sibul, Andre Maaker, Virgo Sillamaa, Robert Jürjendal, Ain Varts, Paul Daniel ja Ain Agan ning Mai Agan basskitarriga. Uudisloomingut komponeerivad heliloojad Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Tauno Aints, Liis Viira, Kristjan Randalu, Sven Grünberg, Mai Agan ja Margo Kõlar.

Viljandi Kitarrifestivali raames toimub juba traditsiooniks saanud Kitarrimeistrite päev, kus on võimalik kohtuda pillimeistritega, nende tööde ja kitarri õppematerjalidega.

Festivali piletid on müügil Piletilevis ja alates pool tundi enne kontserti kohapeal.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles