N, 8.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tartu Pauluse kirik taasavatakse «Joonase lähetamisega»

Hendrik Alla
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Pildil Pauluse kirik.
Pildil Pauluse kirik. Foto: Kristjan Teedema / Postimees

12. septembril 2015. aastal toimub pidulik Tartu Pauluse kiriku taaspühitsemine. Selle järel korraldavad Sihtasutus Tartu Pauluse Kirik, EELK Tartu Pauluse kogudus ja Tartu linn koostöös Eesti Kontserdiga suurejoonelise avakontserdi värskelt pühitsetud kirikus. Arvo Volmeri juhatusel tuleb ettekandele Rudolf Tobiase oratoorium «Joonase lähetamine».

Taaspühitsemine algab 1917. aastal toimunud esmapühitsemise eeskujul vaimulike protsessiooniga Tartu Maarja kirikust. Protsessioon liigub Pauluse kirikusse ning pidulikul jumalateenistusel taaspühitseb peapiiskop Urmas Viilma rekonstrueeritud pühakoja.

Tartu Pauluse kiriku saal rõdude, omanäolise ristikäigu ja altari paigutusega mahutab 1100 külalist ning kirikus on Lõuna-Eesti suurim, 56 registriga kontsertorel. Seetõttu on Pauluse kirik  suurepärane kontserdisaal suurvormide esitamiseks. Rudolf Tobiase oratooriumi «Joonase lähetamine» (1909) aluseks on prohvet Joonase raamat Vanast Testamendist. «Joonase lähetamine» on esimene Eesti oratoorium.

Ettevalmistusi Tartu Pauluse kiriku rekonstrueerimiseks alustati 2005. aasta kevadel, mil toimus kiriku taastamise kontseptsiooni konverents. Sama aasta detsembris lõid Tartu linn ja EELK Tartu Pauluse kogudus sihtasutuse kiriku rekonstrueerimistööde elluviimiseks ning rahastusallikate leidmiseks.

Aastatel 2005–2015 rekonstrueeriti Pauluse kirik täies ulatuses. Ehitati välja kiriku all asuvad ruumid: krüpt, kolumbaarium ning abiruumid. Rekonstrueeriti tiibhoone ja kirikusaal, samuti said uue kuue kirikuaed ja haljastus ning kiriku kõrval asuv parkla.  Rekonstrueerimist juhtisid lähtuvalt Eliel Saarineni käekirjast arhitektid Merja Nieminen ja Kari Järvinen, sisekujundusega tegeles Markku Nors. Tehniliste ja konstruktsiooniliste osade töid tegi Soome projekteerimisfirma Maaskola OY. Rekonstrueerimistöid teostasid Nordecon AS, Haspo AS, Timorehitus OÜ ja GRK Infra AS. Oreli projekteeris ja ehitas Saksa firma Paschen Kiel Orgelbau GmbH. Altarimaali valmistas kunstnik Kuutti Lavonen.

Tartu Pauluse kirikukompleks on Eesti 20. sajandi kirikuarhitektuuri üks väljapaistvamaid ansambleid ning ainus juugendstiilis ehitatud kirikuhoone.

Soome armastatud arhitekti Eliel Saarineni loomingus on Pauluse kirik samuti silmapaistval kohal. Ta kavandas mitu kirikut, kuid Tartu Pauluse kirik on tema ainuke säilinud, Soome-perioodil rajatud pühakoda Euroopas ning seetõttu on sellel  väljapaistev koht nii Eesti kui ka Soome arhitektuuriloos.

Kiriku projekteerimisega alustas Eliel Saarinen 1911. aasta detsembris ja kirik pühitseti 1917. aasta oktoobris. 25. augustil 1944. aastal põles kirik varemeiks ning taastatud kirik pühitseti sisse alles 3. juulil 1966. aastal. Pärast kiriku pühitsemist jaotati kirik spordimuuseumi, Eesti Rahva Muuseumi ja koguduse vahel. Kogudusele anti kasutada neljandik hoonest. Uuesti sai kogudus kiriku täielikult enda käsutusse 2005. aasta septembris.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles