Saada vihje

See õige Korea, mitte liba!

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Now Dance Company näitab Korea matuse­tseremoonia moodsat tõlgendust.
Now Dance Company näitab Korea matuse­tseremoonia moodsat tõlgendust. Foto: Repro

See ei ole need Lõuna-Korea «kultuuripäevad», mis üritasid äsja meie aju loputada. Kaup on aus. Lõuna-Korea riik on saatnud kümme tantsutruppi – kaheksa kaasaegse ja kaks traditsioonilise stiili esindajat – Euroopasse, et omamaist kultuuri tutvustada. Idamaade muusika festivali Orient vahendusel jõuavad kaks neist pühapäeval ka siinse publiku ette.


Now Dance Company tantsib lavastust «3 ööd ja 3 päeva». See on etnofutu – ürgse traditsiooni ja modernse mõtlemise käepigistus. Rituaalset Korea matusetseremooniat tõlgendatakse moodsa tantsu kaudu. Kontseptsioon tõukub sellest, et inimese elu, aga ka surm pole midagi lõplikku, üksnes kübeke looduse igavesest ringkäigust.

Kolm ööpäeva rändab hing teispoolsusesse, selle jooksul teda leinatakse, lohutatakse ja meenutatakse – kuni saadetakse lõpuks paadiga silmapiiri poole. Sümboolselt mõistagi.

Laval on elavad ja surnud, aga ka elu ja surma vahepealne hämar tsoon. Miski pole jääv, üks vaheldub teisega, ka välgukiirusel. Kõik ei ole arusaadav ega peagi olema – peamine on, et lavastuse kohale jääb hõljuma salapära.

SungSoo Ahni Pick-up Group tantsib pealkirja «Roos» all Igor Stravinski «Püha kevadet», mille muusika väljendusrikkus, jõulisus ja karakteersus on jätkuvasti proovikiviks kõigile koreograafidele. See on moodne tõlgendus, mis leiab iva kõige tähtsamast – muusikast enesest, libretot tänapäevastamata, kui mitte arvestada seda, et emakesele Maale tahavad end ohverdada noormehed, mitte neiud. Mis saakski veel loomulikum olla, eks ole?

Lõuna-Korea tantsuõhtu on pühapäeval kell 19 Tallinnas Vene teatris.

Märksõnad

Tagasi üles