Selgus Eesti Vabariik 100 teledraamasarja konkursi võitja

Hansapank.

FOTO: Toomas Huik

Eesti Vabariik 100 teledraamasarja konkursil parimaks tunnistatud projekt «Pank» käsitleb tõsielulisi sündmusi 1990ndate turbulentses Eestis.

Tol perioodil toimunud ajalooliste sündmuste foonil rullub lahti inimlik draama, mille osalistel tuleb pidevalt ümber hinnata nii valuutakursse kui isiklikke väärtushinnanguid. Kümneosaline draamasari linastub ETV ekraanil Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva programmi raames alates 2018. aasta sügisest.

«Meisterlikult kirjutatud võidusari tõusis esile meie lähiajaloo kompleksse ja pingestatud kujutamisega,» ütles taotlusi hinnanud ekspertkomisjoni liige, Eesti Vabariik 100 juhtrühma esindaja ja lavastaja Margus Kasterpalu. «Seal ei piirduta kaugeltki vaid ühe panga sünni ja elukaare kujutamisega, vaid võetakse vaatluse alla tollase ühiskonna teisedki kihid ning seosed nende vahel. Suurte sündmuste ja muutuste keeris puudutab erinevaid inimesi, nii võitjaid kui ka kaotajaid, mitte ainult pankureid ja poliitikuid.»

Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepp lisas, et Eesti Vabariik 100 draamasarjade konkurss oli täiesti uus sisuline tegevus Eesti Filmi Instituudi jaoks. «Sarjade loomisega kaasnes ligi aasta kestnud teledraama kirjutamise koolitus, mille viisid läbi Taani selle ala tipptegijad,» ütles Sepp. «Pika arendusperioodi ja autorite tõsise pühendumise tulemusena jõudsid ekspertkomisjoni lauale neli nauditavalt kõrge kvaliteediga, omapärast ja julget lugu.»

Võitnud sarja «Pank» autorid on Eero Epner ja Tarmo Jüristo ning produtsendid Paul Aguraiuja ja Kaspar Kaljas.  Lisaks «Pangale» esitati ekspertkomisjonile hindamiseks sarjad «39/40», stsenarist Tiit Aleksejev, režissöör Elmo Nüganen, produtsent Kristian Taska, «Arabella», stsenarist Lauri Lippmaa, produtsent Anneli Ahven ja «Jaik», stsenaristid Juhan Raud ja Laura Raud, režissöör Peeter Jalakas, produtsendid Peeter Jalakas ja Ivo Felt.

Arendustaotlusi hindasid ekspertkomisjonis peale Margus Kasterpalu ERR-i senine meelelahutussaadete toimetuse juhataja Mart Normet, Cinamon Holdingi kommertsdirektor Toomas Luhats, filmikriitik Tristan Priimägi ning Eesti Filmi Instituudi esindajad Edith Sepp, Piret Tibbo-Hudgins ja Endel Koplimets.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul novembris 2014. aastal ellu kutsutud telesarjade konkursi esimesse vooru laekus kakskümmend seitse ideed, millest valiti välja neli. Väljavalitud ideed said 5000 eurot stsenaariumitoetust ning võimaluse osa võtta teledraamasarjade loomise kursusest. Valituks osutunud esitasid septembris käesoleval aastal esimeste osade stsenaariumid ning ülejäänud osade stsenaarsed kavandid lõplikule hindamisele. Ekspertkomisjoni otsusel eraldati arendustoetus summas 60 000 eurot projektile «Pank». Konkursi võitnud sari jätkab projekti arendust 2017. aasta suveni.

Konkursi korraldasid Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koostöös Eesti Filmi Instituudiga. Konkursi rahastajaks on Riigikantselei.

Tagasi üles
Back