Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vaba Lava programmi panevad kokku hinnatud prantslased

Telliskivi loomelinnakus avas uksed Vaba Lava avarate ja valgusküllaseks muudetud ruumidega modernne teatrimaja. FOTO: Martin Ilustrumm

Vaba Lava 2017/18. hooaja kuraatoriteks on José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Viimased kaks hooaega olid Vaba Lava kuraatoriteks Thomas Frank Viinist ja eesti kuraator Madli Pesti, kes 2016/2017 aasta programmi valisid avalikule ideekonkursile laekunud 235 projekti hulgast välja 8 lavastust, koondades need pealkirja alla «IN I OUT».

Aga kes on uued kuraatorid?

José Alfarroba FOTO: Erakogu

José Alfarroba on sündinud 1950. aastal Lõuna-Portugalis. 1969. aastal kolis ta poliitilistel põhjustel Prantsusmaale ning töötas esmalt organisatsioonis Culture and Freedom Network of Léo Lagrange. 1984. aastal sai José Alfarrobast Rutebeufi nimelise teatri (Le théâtre Rutebeuf) kunstiline juht ja direktor.

Sellesse perioodi jäi ka tänavakunsti festivali Folies Urbaines asutamine. 1998. aastal alustas Jose tööd teatri Théâtre de Vanves kunstilise juhi ja direktorina. Théâtre de Vanves on interdistsiplinaarne etenduskunstide keskus, kus on esindatud nii kaasaegne sõna-, tantsu- ja muusikateater kui ka film.

2016. aastal toimub Vanves´is juba 19. korda rahvusvaheline festival Artdanthé, mille initsiaatoriks oli José Alfarroba. Festivali põhifookuses on kaasaegne tants, kuid esindatud on ka teised etenduskunstid – sõnateater, performance´id, visuaalteater jne. Festival on tuntud oma kõrge kunstilise taseme poolest ning festivali programmi on kutsutud esinema mitmed nimekad noored koreograafid ja lavastajad nagu näiteks Boris Charmatz, Dave St-Pierre, Herman Diephuis, Fabrice Lambert, Gaël Sesboüé, Kataline Patkaï, Yves-Noel Genod, Jeanne Candel, Jan Martens ja teised, kes on pälvinud tunnustust nii Prantsusmaal kui mujal Euroopas.

José Alfarroba peab oma missiooniks noorte talentide leidmist ning nende karjääri toetamist kunstnikutee algusaastatel ning on seetõttu algatanud erinevaid programme noorte etenduskunstnike toetamiseks. 2012. aastal pälvis José Alfarroba kõrge riikliku autasu Chevalier des Arts medali märkimisväärse panuse eest etenduskunstide arendamisel.

Tristan Barani FOTO: Erakogu

Tristan Barani on õppinud Pariisi 2. Ülikoolis (Université Paris 2 Panthéon-Assas) õigusteadust ning meediat ja avalikke suhteid. Ta on seotud Théâtre de Vanves´iga alates 2006. aastast. Alates 2010. aastast on Tristan Barani koos José Alfarrobaga arendanud rahvusvahelisi suhteid Artdanthé festivali raames. Kui Théâtre de Vanves juhiks sai Anouchka Charbey, sai Tristanist interdistsiplinaarse etenduskunstide festivali Artdanthé programmijuht.

2015. aastal valiti Tristan Prantsuse Kultuuriministeeriumi valitsusalas oleva komisjoni DRAC Île-de-France kaasaegse tantsu eksperdiks. Lisaks juhib Tristan Vanves´i, Brüsseli ja Pariisi noorte etenduskunstnike vahetus- ja koostööprogrammi.

Ideekonkurss on avatud

Vaba Lava teatrikeskus kutsub kõiki etenduskunstnikke, vabatruppe ja projektiteatreid osalema Vaba Lava 2017/2018. hooaja kuraatoriprogrammi rahvusvahelisel ideekonkursil. 

Ideekonkursile oodatakse lavastusprojekte, mis käsitleksid informatsiooni ülekülluse (Big Data) ning tõejärgse ajastu (Post-truth) temaatikat. 

Lavastusprojektid valivad välja Vaba Lava 2017/18. hooaja kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Konsultandiks on Vaba Lava teatrikeskuse juhatuse liige ja tegevjuht Kristiina Reidolv.

Esimese vooru läbinud projektide autorid kutsutakse oma lavastusideid tutvustama 2017. aasta veebruaris. Lõppvalik toimub 2017. aasta mai lõpus. Kuraatorite valik kuulutakse välja juunis 2017.

Taotluste esitamise tähtaeg  on 31. jaanuar 2017 (k.a).

Ideekonkursi tutvustuse, tingimused ja taotlusvormi leiab Vaba Lava kodulehelt ehk siia klikkides. 

NB! Etendusi peab olema võimalik mängida Vaba Lava programmis 2017. aasta septembrist 2018. aasta juunini.

Tagasi üles
Back