Sünge ja vastik kuuldemäng eesti naiste elust. Kärbeste suminaga

Salvestuselt: näitlejad Helene Vannari (vasakult) ja Alina Karmazina, režissöör Taago Tubin ja helirežissöör Külli Tüli.

FOTO: Virko Annus

Seda on raske, kohati lausa nõnda ebamugav kuulata, et tahaks raadio kinni keerata. Sest on vastik ja valus – raadioteater on saanud hakkama ülimalt mõjuva kuuldemänguga, rõhutades «Puhastuses» leiduvat traagikat kõikide heliliste vahenditega.See on lugu kahest naisest – oma õe Ingli (Katariina Lauk) ja õetütre Linda Siberisse küüditada lasknud ja siis õemeest Hansu (Margus Prangel) armastades teda köögipõranda all peitnud Aliidest (Helene Vannari) ja Linda tütrest Zarast (Alina Karmazina), kes on mõrvanud oma kupeldaja ja põgenedes jõudnud vanavanemate kodutallu.  

Raadiokuuldemäng annab lavastajale tohutud võimalused helidega mängida. Ja seda võimalust Taago Tubin ka leidlikult kasutab. Minevikust tänapäeva viivad kuulajaid raadiosaadete arhiivikatked, tõetruudus ja kohaoleku efekt ei kao viieosalisest kuuldemängust hetkekski. Eriliselt tooksin esile kärbeste sumina Aliide koduõuel ja kuuldemängu lõpuheli – kui Aliide tõmbab tikku, et süüdata maja ja läbi puhastustule vabaneda minevikust ja ka olevikust.

Kohati tekitab helitaust aga ebamugavust, võõritust. Näiteks Zara litsimaja stseenide taustal kostvad orgasmiohked, kriiskamine jne. Samas, kas kuuldemäng, mis räägib vägistamisest ja seksiorjusest, peakski kuulajale mugav olema? Ei pea. Zara ema, tollal vaid seitsmeaastase Linda lambipirniga vägistamist ülekuulamisel antakse vana Aliide jutustustes edasi delikaatselt, kohati venekeelselt, kuid külmavärinaid tekitava mõjuvusega.

Tugevaima ja mitmeplaanilisema rolli teeb Elisabet Tamm noore Aliidena, kelle näitlejatugevus tuleb eriti hästi esile dialoogides kommunistist abikaasa Martiniga (Raivo E. Tamm). Jõuline on Tamme esituses noore Aliide monoloog Hansu tapmisest. Nagu ka Helene Vannari monoloog unistuste elust Tallinnas, Aliide uuest elust Hansuga. Just need kaks monoloogi muudavad usutavaks vallamajas kogetu, toovad välja Aliide šoki, tema nn hulluksminemise ja hirmud, ja seeläbi saavad mõistetavaks tema järgnevad valikud – õe reetmine ja abielu Martiniga, Hansu tapmine. Need on tugevad monoloogid.

Kuna Vanemuise «Puhastuses» tegi Marje Metsur vana Aliidena võimsa rolli, siis on Vannari Aliidega algul raske kohaneda – vägisi kippus silme ette Metsuri pilt, aga hääl ja pilt ei sobinud kokku. Kuid juba teises osas kaob Metsuri vari. Kehvemini läheb kuuldemängu Zaraga, sest Vanemuise Liisa Pulk jääb lõpuni kummitama Alina Karmazina mängitavat Zarat.

«Puhastus» on järelkuulatav ERRi kodulehel.

Kuuldemäng
Sofi Oksanen
«Puhastus»
Raadiole seadnud ja lavastanud Taago Tubin. Helirežissöör Külli Tüli. Muusika Tiit Kikas
Osades Helene Vannari, Elisabet Tamm,  Alina Karmazina, Katariina Lauk, Margus Prangel, Raivo E. Tamm, Sten Karpov ja Janek Vadi
7.–14. märtsini Vikerraadio eetris

Tagasi üles