T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Millised eestikeelsed sõnad on laste arvates kõige lahedamad?

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Karl-Erik Taukar
Karl-Erik Taukar Foto: Kuvatõmmis

Kui küsimusele «Mis on Eestis erilist, mida mujal ei ole?» vastab teismeline tüdruk Soomest «õige kodutunne», teeb see südame soojaks. Kõige erilisem on Eestis eesti keel, loodus, lisaks Eesti kommid, lumi, aga ka head mälestused ja Suur Munamägi.

Laste arvates on kõige lahedamad eestikeelsed sõnad kalli-kalli, rododendron, hauaööõudused, võidusõiduauto, rüperaal, millimallikas, kuulilennuteetunneliluuk, aga ka igapäevased sõnad nagu tere, ilus, armas, lahe, õun, öö, aitäh.

Eesti Instituut ja Eesti Lastekirjanduse Keskus viisid laste ja noorte kultuuriaastal läbi küsitluse «Mina ka!». Vastama oodati 7–12-aastaseid Eesti lapsi kogu maailmast, et saada rohkem teada laste elust üle ilma. Küsitlusele tuli kokku üle 4000 vastuse, neist 311 vastust 27 välisriigist.

Kõige rohkem vastuseid oli Soomest, järgnesid Belgia, Luksemburg, Saksamaa, Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid. Kõige kaugemad vastused tulid Prantsuse Polüneesiast, Austraaliast, Tuvalult ja Malaisiast.

Eestiga seostuvad lastel lisaks vanavanematele, eesti keelele, eestlastele ja loodusele veel Eesti lõhnad, ühepajatoit, vastlakuklid ja päkapikud, murdmaasuusatamine ja järves ujumine.

Laste arvates on kõige lahedamad eestikeelsed sõnad kalli-kalli, rododendron, hauaööõudused, võidusõiduauto, rüperaal, millimallikas, kuulilennuteetunneliluuk, aga ka igapäevased sõnad nagu tere, ilus, armas, lahe, õun, öö, aitäh.

Välismaal elavad lapsed peavad imelikuks, et «Eestis pole suuri mägesid», «Eesti on väike ning siin on kogu aeg külm», «Eestis on vähe inimesi ja autosid», «maakohtades on halb bussiliiklus», «kraanivesi on teise maitsega», «jõulukuuse võib lihtsalt maha võtta», «pühapäeval on poed lahti» ja et «kooli jaoks peab kõik asjad ise ostma».

Eestlased on laste meelest töökad, sõbralikud ja toredad, samas ka tõsised, rahulikud ja tagasihoidlikud.

Eesti raamatutegelastest on tuntud Lotte, Supilinna Salaseltsi liikmed, Sipsik ja Naksitrallid; raamatutest «Kaka ja kevad», «Sirli, Siim ja saladused», «Kevade», «Karneval ja kartulisalat» ja «Samueli võlupadi».

Välismaal elavate laste lemmikmuusik on vaieldamatult Karl-Erik Taukar, temale järgnevad Getter Jaani, Tanel Padar, Ott Lepland ja Liis Lemsalu.

Kõigi vastanute vahel loositakse 1. märtsil välja Eesti-teemalised auhinnad. Küsitluse tulemuste põhjal valmib Eesti Instituudil eesti- ja ingliskeelne lastetrükis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles