HÕFF üllatab mitme põneva esilinastusega

Filmi «Pumppüssiga Hobo» režissöör Jason Eisener lubas ka ise Haapsallu oma filmi linastusele kohale sõita.

FOTO: HÕFF

29. aprillist kuni 1. maini toimuval Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil (HÕFF) on kavas kahe mängufilmi ametlikud Euroopa esilinastused.

Kanada režissööri Panos Cosmatose debüüt «Teispool musta vikerkaart» (Beyond the Black Rainbow) jõuab Eesti vaatajate ette vahetult pärast esilinastust sõltumatute filmide tippfestivalil Tribecast.

Napi dialoogiga ja hüpnootilise stiiliga ulmefilmi, mis autori sõnul on ainest saanud 1980ndate aastate Kanada õudusfilmist, on juba nimetatud oskuslikuks kombineeringuks sellistest klassikatest nagu «Solaris» ja «Logan's Run».

Esimest korda näidatakse Euroopas HÕFFi raames ka pöörast USA musta komöödiat «Katekismusekataklüsm» (The Catechism Cataclysm), mis oli tänavuse Sundance'i festivali üks publikumagneteid. Absurdne road-movie «Jumal keerab teile sajaga taha» on valitud HÕFFi ametlikuks lõpufilmiks.

Põhja-Ameerika filmide eriprogrammi kuulub kokku üheksa täispikka filmi. HÕFFi publik näeb ka üht selle aasta oodatumat ja mainekat festivalihitti «Pumppüssiga Hobo» (Hobo With a Shotgun), mille režissöör Jason Eisener on lubanud Haapsallu oma filmi linastusele ka ise kohale sõita.

Robert Rodrigueze ja Quentin Tarantino spondeeritud «Grindhouse'i» võltstreilerist sündinud täispika filmi peaosas hiilgab «Blade Runneri» ikooniline staar Rutger Hauer.

Põhja-Ameerika filmivalikust ei puudu ka 2010. aasta Toronto festivalilt tee rahvusvahelisele areenile saanud noore režissööri Jim Mickle postapokalüptiline verest küllastunud vampiirihorror «Tõotatud maa» (Stake Land), mis annab väärdunud nägemuse Ameerika liiasustest ja nende tagajärgedest.

Kummardus tehakse ka 80ndatele aastatele - Ti Westi lavastatud satanistliku paanika esilekerkimise ajastu teemast inspireeritud «Saatana maja» (The House of the Devil) peetakse üheks märkimisväärsemaks Ameerika õudusfilmi uue laine esindajaks viimaste aastate jooksul.

«Vana kooli» õõvafilm on ka Adam Greeni «Kirves 2» (Hatchet 2), mis linastus algselt Ameerika kinodes ametliku loata ning hiljem monteeriti film kinosõbralikumaks. HÕFFil linastub fännide rõõmuks siiski filmi tsenseerimata versioon.

2007. aastal publikut šokeerinud «Pop Skulli» looja Adam Wingardi teine töö «Võigas surm» (A Horrible Way to Die) jätkab balansseerimist väärtfilmi ja õudusfilmi piiril, andes sellega sarimõrtsukafilmidele täiesti uue hingamise.

Ka briti lavastaja Simon Rumley Texases ülesfilmitud «Punane, valge ja sinine» (Red, White, Blue) pole mitte klassikaline horror, vaid sünge lugu armastusest ja kättemaksust.

Selgunud on ka alati publikut meelitanud HÕFFi ekstreemhorrorfilmi seanss, mis tuleb tänavu samuti Põhja-Ameerikast. Kanada filmimees Karim Hussain, keda üldsus teab ka mitmete filmide operaatorina, sh «Pumppüssiga Hobo», šokeeris kõiki oma 2000. aastal valminud mängufilmiga «Alateadlik julmus» (Subconscious Cruelty).

Neljast segmendist koosnev film-essee raputab publikut vägivalla, paakunud vere ja seksuaalhälvete graafilise kirjeldusega, mille eesmärk pole mitte niivõrd publikut provotseerida, kui esitada väljakutse religioonile, moraalile ja meie enda vägivallataluvusele.

Põhja-Ameerika programmi pani kokku enim loetava õudus- ja kultusfilmidele pühendatud
veebiportaali Twitch peatoimetaja ning filmiprodutsent Todd Brown Kanadast.

Tagasi üles