Kuidas eestlased ja soomlased ikkagi naabrit näevad?

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Soome Instituut avas reedel Tallinnas Viru Keskuses fotonäituse «100 hetke», millel näeb valikut soomlaste Eesti fotodest ja eestlaste Soome-teemalistest piltidest. Eesti ja Soome 100. juubelisünnipäevale pühendatud näitus jääb avatuks kuni 19. novembrini ning rändab siis edasi Tartusse ja Helsingisse.

2017. aasta suvel korraldas Soome Instituut sotsiaalmeedias fotokonkursi, kus eestlased püüdsid pildile Soomega seotud elamusi ja soomlased omakorda pildistasid Eestit. Ühtekokku jagati märksõnadega #soomehetk ja #vironhetki üle 2000 foto. Žürii valis nende seast välja 50 fotot mõlemast riigist. Sündis koondnäitus «100 hetke» kahest lähedasest naabrist ja sellest, kuidas nad teineteist näevad.

Žüriisse kuulunud tuntud Soome fotograafi, äsja Soome kultuuri tulevikuauhinnaga pärjatud Meeri Koutaniemi sõnul üllatus ta, kui vähe oli nii eestlaste kui ka soomlaste tehtud fotodel inimesi: «Pildid räägivadki ehk rohkem naabermaast kui naaberrahvast.» Teise žürii liikme Raul Rebase sõnul tõid fotod samas välja kahe rahva sarnasuse – armastuse looduse vastu. Lisaks nimetatuile kuulusid žüriisse veel Postimehe fotograaf Eero Vabamägi, Helsingin Sanomate fotograaf Akseli Valmunen ja Soome Instituudi juhataja Anu Laitila. Pikemad kommentaarid leiab lisatud lingilt: bit.ly/100hetkePRESS

Peapreemiad

Žürii valis saja näitusepildi seast välja ka kaks peapreemia väärilist fotot. Kategoorias #soomehetk võitis eestlase Kristjan Kongo droonifoto Soome saarestikust ja kategoorias #vironhetki osutus võitjaks Sonja Miettunen, kelle kaunis looduspilt on tehtud Tartumaal Lähtel. Kui lähedased on naabrite suhted, seda illustreerib ka fakt, et juhuse tahtel osutusid võitjateks Soomes elav eestlane ja Eestis elav soomlane. Mõlemad peaauhinnad pani välja Tallink ja selleks on äriklassi reis kahele naabermaa pealinna koos ööbimisega hotellis.

Konkursi korraldaja on Soome Instituut koostöös ajalehtedega Postimees ja Helsingin Sanomat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles