Vaata, kes tulid Keeduse uue mängufilmi esilinastusele (1)

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

PÖFFil esilinastus Sulev Keeduse uus mängufilm «Mehetapja / Süütu / Vari», mis koosneb kolmest novellist. 

Eri ajastutel toimuvates lugudes kehastab Rea Lest kolme peaosalist: Maarat, Elinat ja Luna Leed, kelle elu panevad paika vastavalt iidsed traditsioonid; kombestik, karm riigikord ja võimude valvas pilk ning liigne vabadus ja sellest tulenev tühjusetunne.

«Mehetapja» on motiiv rahvaluulest, mida tuntakse nii skandinaavia kui ka eesti pärimustekstides ja regilaulus. Filmi peategelane Maara on noor pruut, kes viiakse uude peresse. Pulmapäeva varahommikul algavad sündmused kulgevad läbi sajandivanuste kommete ja rituaalide, kuigi kõik ei lähe plaanipäraselt.

«Süütu» tegevus toimub 1949. aasta kevadel. Noor Elina on viimase sõja eest Ingerimaalt Eestisse küüditatud. Edasiküüditamise hirmus peab ta sõlmima eestlase Heinoga fiktiivse abielu ja kolima Heino onu korteri verandale, kus noortel on kummalgi eraldi nurk ja magamisase. Olukord muutub ohtlikuks, kui «organid» saavad aimu abielu fiktiivsusest.

«Vari» leiab aset tänapäeval, mil piir päriselu ja fantaasia vahel on hajumas. Peategelane Luna Lee on otsustanud põgeneda kodust, kuid tegelikult on see pagemine iseenda ja ümbritseva tühjuse eest. Teel satub ta töötu näitleja ja tema naise karile jooksnud suhte tunnistajaks, kohtub pastor Teofilosega ning vaatab rannas päikesevarjutust ümbritsetuna eelmistest lugudest tuttavatest tegelastest.

Kolme novelli ühendavaks lüliks on peategelane: nii Maarat, Elinat kui ka Luna Leed mängib Rea Lest. Teistes osades on Jörgen Liik, Toomas Suuman, Priit Pedajas, Üllar Saaremäe, Katariina Unt, Peeter Volkonski, Ain Lutsepp, Juhan Ulfsak, Helena Merzin, Jan Uuspõld, Mari Lill, Risto Vaidla, Meelis Rämmeld, Eduard Salmistu, Indrek Taalmaa, Sergo Vares, Piret Krumm, Tambet Tuisk, Jaak Prints, Guido Kangur, Elle Kull, Evald Aavik, Peeter Rästas jpt.

Režissöör ja stsenarist on Sulev Keedus, kaasstsenarist Madis Kõiv, operaatorid Erik Põllumaa ESC ja Ivar Taim, kunstnikud Toomas Hõrak ja Anna-Liisa Liiver, monteerija Kaie-Ene Rääk, helilooja Martynas Bialobžeskis, helirežissöör Saulius Urbanavičius, kaastootja Rasa Miškinyté ja Era Film (Leedu), produtsent Kaie-Ene Rääk, tootja F-Seitse. Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, kultuuriministeerium, Ida-Virumaa Filmifond, Leedu Filmikeskus ja LRT.

Kinolevisse jõuab Keeduse uus film 8. detsembrist

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles