P, 4.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Reedel avaneb Kumus näitus Leonhard Lapini loomingust

Kultuuritoimetus
Facebook Twitter
Comments
Leonhard Lapin.
Leonhard Lapin. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Leonhard Lapin on sõjajärgse eesti avangardkunsti üks tähtsamaid kunstnikke, kes tõusis kunstiareenile 1960. aastatel esile noorte uuendusmeelsete kunstnike seltskonnaga SOUP ’69. Kohalikes piiravates tingimustes Ameerika popkunsti printsiipe kasutades sündis ainulaadne sovet pop.

1972. aastal alustas Lapin oma tuntuima, tehismaailma kommenteeriva ulatusliku sarjaga «Masinad». 1970. aastate keskel süvenes Lapin vene avangardi radikaalsesse pärandisse, mis mõjutas oluliselt ka tema tollast loomingut. Valmisid hommage-pildid nii Kazimir Malevitšile kui ka poliitilise laenguga sari «Märgid». 1980. aastate keskel loodud postmodernistlikud maalid uurisid üleminekuühiskonna valusaid valikuid. 1990. aastatest alates on Lapin süvenenud omaloodud suprealismi kontseptsiooni, mis kommenteerib tarbimisühiskonna mõju kultuuris.

Kumu kunstimuuseumi suure saali näituse pealkirjas «Tühjus ja ruum» viitab «tühjus» Lapini abstraktsele geomeetrilisele loomingule ja vaimsetele otsingutele ning «ruum» tema tegevusele sotsiaalses kultuuriruumis.

Näitusel on võimalik näha kunsti alates 1960. aastate lõpust – 50 aastat kestnud loomingulist pärandit. Eksponeeritud on seeriaprintsiibil põhinevad tuntud graafikasarjad, mütoloogilised maalid, arhitektoonid ja sari «Koodid» ning samuti vähem nähtud varased joonistused, geomeetrilised jutustused ning täiesti uus looming.

Lapini tegevus Eesti kunsti- ja kultuuriväljal laiemalt on olnud ulatuslik – ta on tegutsenud nii kujutava kunstniku kui ka tegevarhitektina, võtnud sõna kultuuriteoreetilistel ja päevakajalistel teemadel, kirjutanud proosat ja luulet ning mõjutanud õppejõuna paljusid kunstiüliõpilasi.

Näitusega kaasneb mahukas raamat, milles avavad Lapini erikülgset loomingut Anu Allas, Mari Laanemets, Asko Künnap ja Sirje Helme. Kumu klassikutesarjas on varem ilmunud Tõnis Vindi, Raul Meele ja Jüri Okase raamat.

Näituse kuraator: Sirje Helme

Näituse koordinaator: Karin Pastak

Näituse kujundaja: Mari Kurismaa

Graafiline kujundaja: Tuuli Aule

Kollektsioonid: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstnike Liidu kogu, erakogud

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles