K, 29.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Teatris analüüsitakse terrorismihirmu Eestis

Kultuuritoimetus
Teatris analüüsitakse terrorismihirmu Eestis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Piret Jaaksi, Siim Tõniste ja Üüve-Lydia Toompere ühistööna valmis lavastus «Plaan T».
Piret Jaaksi, Siim Tõniste ja Üüve-Lydia Toompere ühistööna valmis lavastus «Plaan T». Foto: Kanuti Gildi Saal

Homme, 21. märtsil esietendub Kanuti GIldi SaalALis Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Piret Jaaksi lavastus «Plaan T». Lavastus on ainest saanud dokumentaalsest materjalist, mille jaoks lavastajad Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste ning dramaturg Piret Jaaks viisid möödunud aasta sügisel läbi uurimuse terrorismihirmust tänapäeva Eesti inimeste seas.

«Oktoobris 2017 kogunesime «Plaan T» lavastusmeeskonnaga Kanuti Gildi Saali residentuuri ja kustusime külla ligi 70 inimest, et saada teada, milline terrorism nende arvates välja näeb. Lisaks palusime rääkida teemaga seotud isiklikest kogemustest ja sellest kui tõenäoliseks nad peavad terrorirünnaku toimumist Eestis. Meid huvitas ka see, millist meediat nad tarbivad ning kui tihti mõtlevad üldse sellistele asjadele. Need intervjuud oli ka meie lavastuse inspiratsiooniallikaks,» räägib üks lavastajatest Üüve-Lydia Toompere.

«Plaan T» vaatleb, milliseks võib kujuneda tulevikus igapäevaste tarbeasjade nagu näiteks auto maine ühiskonnas või teatrikülastus juhul, kui hirm ei lakka. Vaatab igaüht kui potentsiaalset terroristi ent laseb vaatajal endal sellele vastuse anda. Õpetab reageerima ootamatustele ning otsib abi ja selgitusi inimestelt, kellel on erilised võimed.

Üüve-Lydia Toompere on vabakutseline koreograaf, lavastaja ja etendaja, kes on omandanud koreograafia ja tantsu kõrghariduse Tallinna Ülikoolis. Toompere elab hetkel Berliinis ja õpib Berliini Kunstide Ülikoolis (Udk Berlin) kommunikatsiooni poliitilistes, sotsiaalsestes ning majanduslikes kontekstides.

Siim Tõniste on Tallinnas elav vabakutseline koreograaf, lavastaja ja etendaja. Ta on õppinud Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikoolis ning Praha Etenduskunstide Akadeemias. Ta töötab tantsu- ja teatripedagoogina. Lisaks on ta Hiiumaa TantsuFestivali ja Vaba Vormi meeskonnas.

Piret Jaaks on vabakutseline näitekirjanik ja dramaturg. Tartu Ülikoolis teatriteadust õppides alustas ta lühiproosa kirjutamisega ja avaldamisega, mis omakorda andis tõuke kirjutada dramaturgiat. Praegu õpib Piret Jaaks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikoolis doktoriõppes, kus uurib, kuidas luua dramaturgiat kogukondi kaasates.

Lavastuse autorid ja loojad on Siim Tõniste, Üüve-Lydia Toompere, Piret Jaaks. Kunstnik Inna Fleiser, helikunstnik DJ Mixer, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, produktsiooni assistent Kaie Küünal, kunstniku assistent Mari Hinn. Etendajad Zoja Mellov, Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste. Kaasproduktsioon Kanuti Gildi SAAL ja Vaba Vorm. 

Esietendus toimub 21. märtsil kell 19:30, järgmised etendused 23., 24. Ja 26. märtsil kell 19:30 Kanuti Gildi SAALis. Etendusele 23. märtsil järgneb vestlus kunstnikega. Lavastus kestab ca 90 minutit. 

Märksõnad
Tagasi üles