T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Temnikova & Kasela galeriis avatakse Flo Kasearu isikunäitus

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Temnikova & Kasela galeriis avatakse Flo Kasearu isikunäitus «Aia auk».
Temnikova & Kasela galeriis avatakse Flo Kasearu isikunäitus «Aia auk». Foto: Flo Kasearu

Neljapäeva õhtul, 25. aprillil avatakse Temnikova & Kasela galeriis Flo Kasearu isikunäitus «Aia auk», mis koosneb kahest videost ja eksponaatide sarjast.

Videod «De(fence)» (2014) ja «Korea aed» (2016/2018) dokumenteerivad kahte rahvusvahelist vahetusprojekti, mille Flo korraldas omanimelises majamuuseumis (Flo Kasearu Majamuuseum, asutatud 2013).

Esimese vahetusprojekti raames kutsus kunstnik Eestisse turvamehe Varssavi Zacheta Projektiruumist, kus Flo esitles 2014. aastal oma näitust «Me oleme teel». Teise projekti käigus kaasas ta 2016. aastal pärast osalemist Lõuna-Koreas 11. Gwangju Biennaalil majamuuseumisse Seouli aednikud.

Videod näitavad kohale kutsutud töötajaid Flo Kasearu Majamuuseumis tegutsemas – aiaauku valvamas ja aiamaastikku kujundamas. Ühelt poolt tõmbavad videod tähelepanu institutsioonidele kui tööpaikadele (vt ka Flo Kasearu seeriat «Muuseumidirektori hirmud», 2014). Flo mõtleb kunstnikuna tööreisidel kogetud institutsioonilistele struktuuridele ja tema juhitava muuseumi struktuurile, kuhu kaasatakse nüüd teiste inimeste tööd.

Nii nagu kunstniku enda tööd välismaal, rahastasid ka turvamehe ja aednike tegevust kunsti- ja kultuuriiasutused. Teisalt uurivad videod jätkuvalt rahvusidentiteediga seonduvaid küsimusi, mis on olnud ka Flo eelmiste projektide keskmes. Sarnaselt töödele «Ülestõus» (2015) ja «International Fun» (2016), mida mõlemat esitleti Temnikova & Kasela galeriis, käsitleb uus näitus aedasid ja auke, piire ja rännet. Tasub märkida, et sõna «aed» tähistab eesti keeles nii piiret kui ka aiaala, niisiis võib näituse eestikeelset pealkirja «Aia auk» tõlgendada nii auguna keset aiamaastikku kui ka auguna piirdes.

Eesti iseseisvuse juubeliaastal ja 13. sajandi sõjapealiku Lembitu pealuu otsingute ajal vaatleb Flo, kuidas maa ja seda ümbritsev piir muutuvad natsionalistliku retoorika subjektideks, ning pakub välja mõtte «august» kui avausest, mille kaudu neid uurida. Koos videotega esitleb kunstnik leide majamuuseumi aiast, esitledes neid institutsioonile kohaselt pleksiklaasi taha paigutatud eksponaatidena. Korea aia rajamisest järele jäänud kive taaskasutatakse siin kooskõlas Flo Kasearu Majamuuseumi isetegemispraktika ja kestlikkuse eetikaga.

Flo Kasearu (snd 1985) on Tallinnas elav kunstnik. Tema viimase aja näituste ja performance’ite hulka kuuluvad «Varjupaiga festival» Pärnu Naiste Varjupaigas (2018), Kati Kivineni ja Saara Hackli kureeritud grupinäitus «There and Back Again» Helsingis Kiasmas (2018), Maria Lindi kureeritud grupinäitus «Soon Enough: Art in Action» Tensta kunstihallis (2018) ning Esa Nickle ja Maaike Gouwenbergi kureeritud projekt «Members Only» («Ainult liikmetele») New Yorgis biennaalil Performa 17 (2017).

Näituse helikujundus Artjom Astrov.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles