Noorteromaanikonkursi võitja on teada

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Keskel võitja Lille Roomets, vasakul teist kohta jagama jäänud Ene Sepa ja paremal Liina Vagula.
Keskel võitja Lille Roomets, vasakul teist kohta jagama jäänud Ene Sepa ja paremal Liina Vagula. Foto: Cia-Helena Meldo

Tänavuse noorteromaanikonkursi võitis Lille Roomets käsikirjaga «Üks väike valge tuvi». 

Karksi-Nuias toimuva käsikirja peategelane on 16-aastane tüdruk, kelle ema on õnnetuses hukkunud. Tüdruk käib kooli kõrvalt tööl, tema pereelu on muutunud keeruliseks ning kogu lugu muutub kriminaalseks. Peale seiklusliku liini käsitletakse raamatus ka koolikiusamist ja leina teemat.

Peale esikoha anti välja kaks teist kohta ning kaks tööd märgiti ära.

Teise koha pälvisid Liina Vagula käsikiri «Keegi teine» ning Ene Sepa «Viimane sõit helesinise rongiga». «Keegi teine» on lugu, kuidas 15-aastane tüdruk sattub sama vanalt oma ema kehasse, mis võimaldab võrrelda teismelise elu praegu ja 90ndatel aastatel. «Viimane sõit helesinise rongiga» on lugu tüdrukust, kes teispoolsusesse sattudes peab hakkama oma eelnenud elu vigu parandamas käima.

Ära märgiti kaks tööd, Helen Käiti «Põrgulik suvelaager», mis räägib karmi talupidaja juurde suvisele maatööle läinud noortest ning Mai Raeti «Valu tühi veetlus», mille teemaks on väikelinnast suuremasse gümnaasiumisse õppima minek ning sellega kaasnev.

Tänavu toimus noorteromaani konkurss juba kümnendat korda ning konkursile saabus 30 käsikirja. Eesti Lastekirjanduse Keskus ja kirjastus Tänapäev korraldavad noorteromaani võistlust 2000. aastast, kui võitis Aidi Valliku käsikiri «Kuidas elad, Ann?».

Nende kümne konkursi jooksul on esitatud kokku üle 250 käsikirja, millest raamatuna on ilmunud üle  40.  Konkursi žürii koosnes Lastekirjanduse keskuse ja kirjastuse Tänapäev toimetajatest. Võistluse auhinnafond on 3200 eurot.

Nagu varasematel aastatel, olid ka seekord põhiteemad seotud kooli, laste omavaheliste ning laste ja vanemate vaheliste suhetega ning muutustega elus – olgu selleks siis kolimine, vanemate lahutus, armastus, halba või heasse seltskonda sattumine, haigus või surm. Endiselt kirjutavad rohkem naised, kümne konkursi 35 auhinnatud tööst on tervelt 34 kirjutatud naiste poolt.

Tänavustes käsikirjades sattuti taas täiesti erinevatesse maailmadesse, Vana-Kreekasse ja Karksi-Nuiasse, surmajärgsesse maailma, Muinas-Eestisse, Gröönimaale ja mitmesse fantaasiakeskkonda. Ei olnud ühte läbivat uut suurt teemat, kuid päris mitmes käsikirjas mainiti koolikatsete karmi maailma, mida võrreldi otseselt tõuaretusega, kohal olid ka telesaadetest tuttavad sensitiivid ja liiklusõnnetusi juhtus murettekitavalt sageli – noorteromaan on alati olnud ka meid ümbritsevate päevauudiste nägu.

Kõik auhinnatud ja äramärgitud käsikirjad on plaanis avaldada umbes aasta jooksul.

Varasemate konkursside parimad:

  • 2000 – Aidi Vallik, «Kuidas elad, Ann?»
  • 2002 – Helga Nõu «Kuues sõrm», Katrin Reimuse «Haldjatants» ning Jaan Tangsoo «Hanejaht»
  • 2006 – Diana Leesalu, «Mängult on päriselt»
  • 2008 – Kristiine Kurema, «Jäätunud võõras»; Birk Rohelend, «Enesetapjad»
  • 2010 – Reeli Reinaus, «Must vares»
  • 2011 – 2. koht Reeli Reinausi «Nahka kriipivad nädalad» ning Kristel Kriisa «Piinatud hinged»
  • 2012 – Kaja Sepp, «Hetk enne homset»
  • 2014 – Ele Arakas, «Esmaspäevad»
  • 2016 – Mairi Laurik, «Mina olen surm»
  • 2018 – Lille Roomets, «Üks väike valge tuvi»
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles