Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tulekul näitus, kus näeb keisriperekonnast tavatult intiimseid fotosid

Kuningas Edward VII, imperaator Nikolai II (paremal) ja Walesi prints Georg «Standarti» pardal. FOTO: N. V. Sablini fotoarhiiv

Tallinna vene muuseumis Pikk 29a on alates 5. maist avatud fotonäitus «Jahtlaev «Standart» ja viimase Vene keisri perekond».

Tallinna vene muuseumis avatakse väga emotsionaalne ja keisriperekonnast tavatult intiimseid, inimlikult lähedasi fotosid tutvustav näitus, mis on koostatud, mälestamaks 100 aasta möödumist viimase Vene keisri perekonna hukkamisest ja keiser Nikolai II 150. sünniaastapäeva puhul.

Näitus «Jahtlaev Standart ja viimase Vene keisri perekond» (ROSFOTO, Peterburi) põhineb mälestustel ja aastatel 1906−1916 jahil teeninud II järgu kapteni N. V. Sablini fotoarhiivil. Enamiku fotode autoriks on Vene impeeriumi viimase keisri piltnik A. K. Jagelski, kellele kuulus ka õigus keiserliku perekonna filmimiseks. Näituse põhiosa moodustavad jahiga seotud fotod ja ainulaadne filmikroonika.

Troonipärija, kroonprints Aleksei koos õdedega piknikul. FOTO: V. Sablini fotoarhiiv
Jahtlaev «Standart». FOTO: N. V. Sablini fotoarhiiv

Näitust täiendavad Eesti mäluasutustes leiduvad materjalid ning väljavõtted Tallinna ajalehtedest, kus kajastati rohkelt keiser Nikolai II visiiti ning jahtlaeval «Standart» toimunud kohtumisi Prantsusmaa ja Saksamaa valitsejatega.

Jahtlaeva pardal tehtud fotod on vähetuntud, kajastades keiserliku perekonna isikliku elu. Kuna pildid olid mõeldud isiklikuks kasutamiseks, on neis tunda siirust ja otsekohesust.

Imperaator Nikolai II ja Aleksandra Fjodorovna kohtumine Buhhaara emiiriga. Livadia, 1909. a FOTO: N. V. Sablini fotoarhiiv
Tagasi üles
Back