Nobeli kirjanduspreemia laureaadid asusid Kundera selja taha

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Milan Kundera 1973. aastal.
Milan Kundera 1973. aastal. Foto: AFP / Scanpix

Kümmekond rahvusvahelisel areenil tunnustatud kirjanikku, kelle hulgas on ka neli Nobeli kirjanduspreemia laureaati, kirjutasid alla Tšehhi päritolu kultuskirjanikku Milan Kunderat toetavale avaldusele.


«Tegemist on laimukampaaniaga, mille eesmärk on purustada Milan Kundera maine,» seisis 11 tuntud kirjaniku avalduses, millele kirjutasid alla «Saatanlike värsside» eest islamiriikides surma mõistetud India päritolu Briti menukirjanik Salman Rushdie, ameerika juudi kirjanik ja Pulitzeri preemia laureaat Philip Roth, maagilist realismi viljelevad mehhiklane Carlos Fuentes ja Kolumbiast pärit Gabriel García Márquez. Viimane pälvis maailma ihaldatuima kirjandusauhinna 1982. aastal, vahendas AFP.

Kunderat toetasid ka Lõuna-Aafrika Vabariigist pärit Nobeli kirjanduspreemia laureaadid J.M. Coetzee ja Nadine Gordimer, türklasest nobelist Orhan Pamuk, Alžeerias sündinud prantsuse esseist Jean Daniel, hispaania kirjanduse niinimetatud «sajandi keskpaiga põlvkonna» silmapaistvamaid esindajaid Juan Goytisolo, samuti Hispaania päritolu Académie Goncourt'i liige Jorge Semprún ja Pierre Mertens Beligast.

Kirjanike hinnangul on tegemist katsega määrida ühe tuntuma kirjaniku au, sest süüdistused on rohkem kui kahtlase väärtusega. Kirjanikud avaldasid muret ka selle üle, et meedia levitab vastuolulistele tõestusmaterjalidele toetudes laimavaid kuulujutte.

Ka Prantsusmaal elav Tšehhi päritolu kultuskirjanik on kõik süüdistused tagasi lükanud, nimetades neid alusetuks valeks.

Rahvusvaheliselt palju kõneainet tekitanud Kundera võimalik koostöö punaste julgeolekutöötajatega sai alguse pärast Tšehhi ajakirjas Respekt ilmunud dokumenteeritud süüdistusi, mille kohaselt võis Kundera 1950ndatel reeta lääne heaks töötanud kaasmaalase Miroslav Dvořáčeki.

Dvořáček mõisteti desertöörluse, spionaaži ja riigireetmise eest surma, kuid hiljem muudeti kohtuotsus vanglakaristuseks, millest Dvořáček kandis erinevate kommunistlike vangilaagrite uraanikaevandustes ära 14 aastat.

Mitmed väljaanded võrdlesid Kunderat ka tuntud saksa kirjaniku Günter Grassiga, kes kuulus Teise maailmasõja ajal Waffen SSi ridadesse, kuid suutis seda kuni 2006. aastani edukalt varjata.

Märksõnad

Tagasi üles