Tiit Helimets ainult ei tantsi, ka juhib ja lavastab

«Väikese merineitsiga» jõuavad Tiit Helimets ja Yuan Yuan Tan ka Euroopa DVD turule.

FOTO: Erik Tomasson

Tiit Helimets ja Co – sellist nime kannab kollektiiv, kes saabub järgmisel nädalal ookeani tagant väikesele Eesti-turneele. 11 tantsijat, kelle on kokku kutsunud üks meie kõige kõrgema lennuga balletiartistidest, USA juhtivate truppide sekka kuuluva San Francisco Balleti esisolist (principal) Tiit Helimets.


Turnee on tähelepanuväärne mitmes mõttes. Esiteks näeme Eesti püünedel jälle Helimetsa tantsu, sedapuhku terviklike numbrite, mitte divertismentidena, nagu galakontsertidel muidu tavaks. Üks neist on sealjuures tema kõige südamelähedasemate – nagu tantsija ise on kinnitanud – rollide hulka kuuluv Apollo, pärit ühest kuulsamast George Balanchine’i samanimelisest lühiballetist, mida Eestis pole veel ette kantud.

Teiseks astub Helimets sel turneel üles enesele täiesti uudses rollis – lisaks tantsimisele paneb ta end proovile ka selle kunstilise juhi ja mänedžerina. See tähendab seda, et kogu asjaajamine on algusest lõpuni tema õlul, alates programmi kokkupanekust ja lõpetades sõidupiletite muretsemisega. Aga seegi pole veel kõik – tantsija teeb seda isikliku, niigi lühikese puhkuse arvelt.

«See on hea võimalus teada saada, kas mul on selleks kõigeks annet,» vastab Helimets, kui talle San Franciscosse helistan ja küsin, miks ta nagu orav rattas ringi kihutab. On pühapäeva varahommik sealse aja järgi – ainus hetk, kui Helimetsal on mahti intervjuud anda.

Mõistagi peab ta seda tehes silmas oma tulevikku. Aega, kui tuleb tantsusussid nurka visata ja elus enesele uus koht leida.

No mis, 29. mail sai ta alles 34 – pole just liiga kõrge iga, et sellist plaani pidada, kui rolle jagub ja jalad terved on.  

Tahab kõike proovida

Selgub, et jagub, ka vigastusi ei ole – ometi annab kuus viimast aastat San Franciscos ja enne seda kuus aastat Birminghami Kuninglikus Balletis tantsinud eestlane mõista, et jätaks oma karjääri, kui peaks uutes rollides õnnestuma.

Mis on aga õnnestumise mõõt? «Kui sinu tulevikunägemisse investeeritakse ja tahetakse sinuga edaspidigi koostööd teha,» vastab ta ja möönab ohates, et nii või naa, igatahes seisab ees väga raske otsus.  

«Eks näe, mis juhtub,» jätab ta lõpuks kõik otsad lahti ja rõhutab, et enne tahab ta ära proovida kõik, mis seotud tantsuga.

Üks neist on ka ballettmeistri amet. Ja selle proovikiviks, vähemalt üheks, sügisel Estonia teatris välja tulev pooletunnine lühiballett «Aeg», mida Helimets kirjeldab kui mõtisklust ajast, sellest, mis see meilt võtab või annab.

Siiski pole see vettehüpe tundmatus kohas. Kõige olulisem, seda küll. Lühinumbreid on Helimets lavastanud ka ookeani taga ja alles kahe nädala eest esietendus San Francisco ja Alaska vahel kurseerival lõbusõidulaeval tema lühiballett «Veeballett», mis on komponeeritud Händeli «Veemuusika» järgi.

Õigupoolest on see, et Helimetsas peitub vähemalt organiseerimise ja inimeste motiveerimise anne, selge juba praegu. Miks nii? Kõigepealt sellepärast, et turneed finantseerib USA sponsor, kes maksab kinni nii kogu trupi reisi üle ookeani kui ka siinse majutuse, peale selle veel tantsijate honorarid.

(Estonia annab teatri ja tegeleb piletimüügiga.) See on erakordne. «Kes ta selline on, ei tohi ma öelda – ta pole oma isiku avalikustamisest huvitatud,» ütleb Helimets.

Aga ette on põhjust näidata ka üht teist saavutust. Millist, selgub veebileheküljelt kickstarter.com. Tegu on üha enam populaarsust koguva online-platvormiga, mille vahendusel on igal inimesel võimalik spondeerida kõikvõimalikke loovusega seotud projekte, annetada raha näiteks filmi tegemiseks või hoopis erilise õlle keetmiseks. Panused on mõistlikud, ühest dollarist alates.

Mida suurem on toetussumma, seda kopsakam on tänu, filmi puhul tavaliselt nimi tiitrites, DVD või esilinastuse kutse.  

Just filmi jaoks, millega tahetakse jäädvustada terve turnee, kogusid raha ka Helimets ja režissöör Quinn Wharton. Ja edukalt, isegi väga. Eesmärk oli hankida 4500 dollarit, kokku saadi 12 465 – 65 sponsori abiga. Panuste suurus algas kümnest dollarist ja jõudis välja 1000+-ni, enim oli neid, kelle toetus jäi vahemikku 150–499 dollarit.  

Mida said/saavad viimased  vastutasuks? Juurdepääsu spetsiaalsele internetileheküljele, mille vahendusel on võimalik hoida end jooksvalt kursis turnee ettevalmistuste, proovide käigu ja lõpuks ka ringreisi endaga, trupi autogrammidega foto ja varvaskingad, nime tiitrites ning pärast filmi valmimist ka selle digitaalse allalaadimise võimaluse ja DVD.

(Lohutuseks neile, kes ei osanud olla õigel ajal õiges kohas – DVD-d peaks olema hiljem võimalik muretseda ka turnee interneti kodulehekülje kaudu.)

Salvestatud Helimets

Lõpetuseks veel üks rõõmustav sõnum, ikka seoses Helimetsaga. Nimelt jõuab sel sügisel turule, ja sedapuhku üle terve Euroopa, veel üks DVD (ja Blu-ray ka), San Francisco Balleti lavastus «Väike merineitsi» (koreograafiks nimekas John Neumeier), milles eestlasel on täita printsi vastutusrikas roll.

Tasub meelde jätta, et see on seesama salvestus, mille pärast Helimetsal jäi tantsimata «Manonis», kuhu meie Estonia teater teda külalissolistiks kutsus.

Tiit Helimets ja Co esineb reedel,
17. juunil Estonia teatris ja pühapäeval, 19. juunil Jõhvi kontserdimajas

Tagasi üles