E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Piltuudis: Kabala raudteejaamas lavastati küüditamist

Tiit Tuumalu
Facebook
Comments
Kabalas väldanud võte oli 70-minutilise mustvalge filmi suurim massistseen – korraga oli platsil 150 tegelast.
Kabalas väldanud võte oli 70-minutilise mustvalge filmi suurim massistseen – korraga oli platsil 150 tegelast. Foto: Mardo Männimägi

Kabala raudteejaamas keriti nädalavahetusel aega 70 aastat tagasi, 1941. aasta 14. juunisse, kui Eestist küüditati Siberisse ligemale 10 000 inimest – noor režissöör Martti Helde võttis üles mängufilmi «Risttuules», mis jutustab toimunust ühe küüditatu, noore naise Erna (Laura Peterson) saatuse kaudu.


Linateosel on originaalne pildikeel – see koosneb 21 ühekaadrilisest stseenist, mille tegelased on paigale tardunud, ning ainus, mis nende vahel ja ümber liigub, on kaamera. «Küüditamisega seiskus ka aeg,» selgitab 23-aastane režissöör. Film on dokumentaalne, kasutatud on küüditatute päevikuid, kirju ja intervjuusid, mille lõigud moodustavad ka kaadritaguse teksti.

Kabalas pühapäeva varahommikuni väldanud võte oli 70-minutilise mustvalge filmi suurim massistseen – korraga oli platsil 150 tegelast. Filmist on filmitud pool, võtted jätkuvad järgmise aasta alguseni. Olude sunnil tuleb Eestis filmida ka Siberit, sealhulgas küüditatute eluolu – selleks ehitatakse produtsent Piret Tibbo-Hudginsi sõnul koguni väike autentne küla.

250 000-eurose eelarvega linateos on äratanud tähelepanu välismaalgi – leitud on rahvusvaheline levitaja. Linastuma peaks film 2012. aasta sügisel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles